Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 14°C
Az Bulutlu

2019 Yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı”

07.02.2019
A+
A-
2019 Yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı”

2019 Yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı”

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan ve 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesiyle ilgili İlimizde düzenlenen programa katıldı.
İçişleri Bakanlığımız tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile  bugün 81 İlde saat 12:00 – 13:30 saatleri arasında eş zamanlı olarak“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” temasıyla ve 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesiyle ilgili etkinlik düzenlendi.
İlimizde düzenlenen programa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, kamu kurumlarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, huzur evi sakinleri, engelli vatandaşlarımız katıldı.
Vali Hasan Şıldak, 15 Temmuz Anadolu Lisesi önü ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliklerde yaya geçitlerinde duran araç sürücülerine kampanya kapsamında hazırlanan “Yaya Öncelikli Trafik” konulu broşürleri dağıttı.
Broşür dağıtımının ardından Valimiz ve programa katılan protokol üyeleri, öğrenciler, engelli ve yaşlı vatandaşlar yaya geçidi önceliğini kullanarak karşıdan karşıya geçtiler. İlimizde iki farklı noktada gerçekleşen programda Vali Hasan Şıldak, programa katılanlarla birlikte “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı atarak kampanyaya Burdur’dan destek verdiler.
Vali Hasan Şıldak düzenlenen etkinlikte basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü’nün “2015 Yol Güvenliği Küresel Durum Raporu”na göre trafik kazalarına bağlı olarak her yıl 1.250.000 insanın hayatını kaybettiği, bu ölümlerin büyük bir bölümünün düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiği görülmüştür. Ayrıca trafik kazası kaynaklı ölümlerin % 49’unu trafik sisteminin en savunmasız elemanı olan yayaların oluşturduğu tespit edilmiştir. Bahse konu rapor trafik kazalarında yayaların risk unsurunun ne kadar yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilerek bu önlemlerin mevzuat ayağına katkı sağlanmıştır.
Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için bugün 12.00-13.30 saatleri arasında tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur Merkez ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak yaya öncelikli trafik düzeni bilinci kazandırma etkinliği yapılmaktadır.
İl Merkezimizde 42 Yaya geçidi bulunmaktadır. Tüm kolluk birimlerimizle afiş, broşür ve spot filmlerle tüm vatandaşlarımızda “Yaya Öncelikli Trafik” farkındalığını oluşturmak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda il genelinde yapmakta olduğumuz yaya öncelikli trafik düzeni bilinci kazandırma etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.