29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI Coşkuyla Kutlandı

Okunma: 713
Burdur 29 Ekim 2016 15:28
Videoyu Aç 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI Coşkuyla Kutlandı
A
a

Cumhuriyet Bayramı coşkusu düzenlenen Kutlama Programları ile devam etti.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 93. yıl dönümünde, dün Çelenk Sunma Töreni ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, bugün Valilik Makamında Tebriklerin Kabulü ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Kutlama ve Tören geçişi programları ile devam etti.
Vali Şerif Yılmaz, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini Valilik Makamında kabul etmesinin ardından beraberindeki protokolle birlikte Cumhuriyet Meydanına geçerek Kutlama ve Tören geçişi programlarına katıldı.
Tören programının arz edilmesi sonrası Vali Yılmaz beraberinde 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı ve Belediye Başkanı ile birlikte vatandaşların, öğrenci gruplarının, tören birliklerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Programın devamında İstiklal Marşı ile birlikte Bayrağımız göndere çekildikten sonra Vali Şerif Yılmaz, tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.
Vali Yılmaz yaptığı konuşmada; Çok Değerli Burdurlu Hemşerilerim, Sevgili Gençler! Bugün Türk Milleti olarak Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 93’üncü yıldönümünü büyük bir heyecan ve büyük bir kıvançla, ancak buruk bir şekilde idrak ediyoruz.
Sözlerimin başında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
Türkiye Cumhuriyeti’ni daha ileriye götürebilmek adına geride kalan 93 yıllık süreçte, çok büyük mücadeleler verilmiş ve bunun sonucunda çok büyük kazanımlar elde edilmiştir.
Çanakkale'de, İnönü'de, Sakarya'da, Sarıkamış'ta ve Dumlupınar’da bıçakla, nacakla, baltayla bu toprakları canları pahasına savunanların torunları olarak bugün, geçmişten aldığı güç ve heyecanla; kendi tankını, insansız hava araçlarını, gemisini, helikopterini, roketini üreten bir devletin ferdi olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.
Devletimiz, meşruiyet çizgisi içinde ve milli iradenin gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlerken, demokrasimize, güvenliğimize ve geleceğimize darbe vurmak isteyen şer odakları aynı anda harekete geçmişlerdir.
“Genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren dahili ve harici düşmanlarımız boş durmadılar”
Osmanlının bakiyesi olarak Türkiye Cumhuriyetinin önünü kesmek, ilerlemesini durdurmak ve yetişmiş insan potansiyelini engellemek için önce sağ sol çatışması, daha sonra Ermeni Asala Terör Örgütü tarafından vatandaşlarımızın katledilmesi, daha sonra da PKK Terör Örgütü vasıtasıyla bin yıldır bir arada yaşayan vatandaşlarımız arasına ayrılık tohumları atılmaya çalışılmış ve en son olarak da 40 yıldan beri yapılanmaya ve devlete sızmaya çalışan FETÖ Terör Örgütü de ülkemizi birilerine peşkeş çekmeye yeltenmiştir.
27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007 ve 15 Temmuz 2016 tarihlerinde Şanlı Türk Ordusuna girmiş Cumhuriyet, Demokrasi ve Milli İrade düşmanı kişiler bu Milletin ilerlemesine ve muasır medeniyetler seviyesine yükselmesine kast etmişlerdir.
15 Temmuz Darbe Girişimi ile Ülkemizin geleceğine kast etmek isteyen, Cumhuriyete, Demokrasiye ve Milli İradeye zarar vermeyi amaçlayan, dış güçlerin piyonu olan, vatandaşlarımızı gözünü kırpmadan öldüren, yaralayan hain FETÖ Terör Örgütünün karşısında dün Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sakarya'da, Sarıkamış'ta nasıl bu toprakları, bayrağı, devleti savunmuşsak bugün de aynı duygu ve düşünceyi paylaşan ve hayata geçiren aziz milletimiz vardır.
15 Temmuz ve devam günlerinde bu meydan da dahil olmak üzere bu aziz Milletimiz Cumhuriyete, Demokrasiye ve Milli İradeye sahip çıktığını canı pahasına göstermiştir.
15 Temmuzdaki 241 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum, 2194 Gazimize ve meydanları dolduran binlerce vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu birlik, beraberlik ve kardeşliğimiz olduğu sürece de bizi kimse ayıramayacak ve bölemeyecektir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin, kendi coğrafyasındaki milli birlik ve beraberliği, aziz milletimiz için olduğu kadar, gönül coğrafyamızdaki mazlum, mağdur ve muhtaç milletler için de bir umut ışığı olmuştur.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıldönümünü kutladığımız bugünler, zor süreçlerden geçilen günlerdir. Bugünlerde her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyuyoruz. İnşallah son günlerde yaşadığımız bu acı olaylar halkımızın birlik ve beraberliğinin tahkim edilmesine ve ülkemizin geleceği konusunda ortak kader inancımızın yaygınlaşmasına ve omuz omuza vererek gelecekte terörün olmadığı bir Türkiye, bir Ortadoğu bir Dünya kurmamıza vesile olur.
"Sevgili Gençler" Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevini ulusumuzun geleceği,  göz bebeğimiz gençlerimize kutsal bir görev olarak vermiştir.
Bu kutsal görevin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda vatan, millet ve bayrak sevgisi ile yetiştirilen, gençlerimizin güçlü ellerinde, sağlıklı kafalarında ve inançlı yüreklerinde en iyi şekilde yerine getirileceğinden kuşkumuz yoktur. Bu bilinçle gençliğimizin, ülkemizde olduğu kadar, dünyada da söz sahibi olmasını ve kendileri için yapılan büyük yatırımlara layık olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzünü ağartmaya devam etmelerini temenni ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle bu özel günü bizlere emanet eden başta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anarken, birer kahramanlık ve gurur abidesi olarak yaşamlarını sürdüren gazilerimize de minnettarlığımızı ifade ediyorum.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıldönümünün Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. diyerek konuşmasının tamamladı.
Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Şehit Annesi Vesile Alyanak, oğlu Şehit Ümit Alyanak için yazdığı şiiri okumasıyla devam eden programda, okuduğu şiir sonrası şehit annesi coşkulu bir şekilde alkışlandı.
Programın devamında Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Mehmet Göker, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından verildi. Programda TOKİ İlkokulu Öğrencileri tarafından sunulan Halk Oyunları gösterisi sonrası Vali Yılmaz’ın beraberinde 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı ve Belediye Başkanı ile birlikte Tören Geçişini selamlamaları ile program sona erdi.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa Vali Şerif Yılmaz, Hanımefendi Hilâl Yılmaz başta olmak üzere Milletvekili Mehmet Göker, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, Hayri Sandıkcı, Ali Nazım Balcıoğlu, Bülent Uygur, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Genel Meclisi Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Siyasi Parti İl Başkanları, Daire Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 138 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 91 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 101 Oy (%31)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat