BAKA Yönetim Kurulu Burdur’da Toplandı

Okunma: 2490
Burdur 1 Aralık 2016 18:23
Videoyu Aç BAKA Yönetim Kurulu Burdur’da Toplandı
A
a

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Kasım Ayı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Burdur’da yapıldı.

BAKA Dönem Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında düzenlenen toplantıya, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen katıldı. Toplantıda BAKA Personeli hazır bulundu.
 
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Gelişim Enstitüsü Toplantı Salonunda düzenlenen toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan dönem Başkanı Vali Karaloğlu, “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin BAKA tarafından desteklenen ve 915 bin lira destek verdiğimiz Hayvan Hastalıkları Tanı Teknolojileri Merkezini açtık. Burdur ve Bölgemiz, hayvancılık bakımından, özellikle süt hayvancılığı bakımından önemli bir yere sahip. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin Veteriner Fakültesi bu konularda önemli çalışmalar yapıyor. İnşallah Ajansımızın vermiş olduğu destekle özellikle hayvan hastalıkları noktasında kit üretiminde ki Türkiye’nin yurt dışına bağımlı olduğu bir konuda bilimsel çalışmaların yapıldığı güzel bir merkezi açtık. Hayırlı olmasını diliyorum. 
 
Bugünkü yönetim kurulu toplantımızda bizden daha önce destek almaya hak kazanan bazı projelerin ilave süre talepleri var. Bazı projelerin iptal talepleri var. Başka talepler var. Onları konuşacağız.
 
En önemlisi bugün Antalya ile ilgili iki konumuz var. Birincisi bölgedeki en büyük turizm fuarı olan EMİTT fuarına bu sene Antalya şehir markası olarak güçlü bir şekilde katılmak istiyoruz. Geçen Antalya’da turizm sektörüyle yaptığımız toplantıda turizm fuarında yerin BAKA tarafından kiralanması ama fuar üst yapısının da sektör tarafından yapılması koşuluyla aramızda bir görüşme oldu. Onu bugün teklif olarak değerli yönetim kurulu üyelerimize sunacağız. Geçen en son Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantımızda tartıştığımız, özellikle 2016’daki turizm sektöründeki yaşanan daralma ve özellikle Batı Avrupa ve Almanya’daki; Türkiye’nin hiçte hak etmediği algı ve imaj problemi var. Bu algı ve imaj problemini çözmek için Türkiye turizminin yüzde 50’sinin döndüğü Antalya ve civarında bizimde bir şeyler yapmamız gerekir düşüncesiyle yola çıkarak, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız, Antalya Büyük Şehir Belediyemiz ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımızın ortak işbirliği ile bir proje geliştirildi. Bugün o projeye kaynak aktarımıyla ilgili bir maddemiz var. İnşallah Ticaret ve Sanayi Odamız, Ajansımızla beraber alt yapısını çalışıyorlar ocak ayının ikinci haftası itibariyle Avrupa’yı şehir şehir, sektörün sivil toplumu, Ticaret ve Sanayi Odamız, Büyükşehir Belediyemiz ve katılabildiklerimize bizde katılarak Avrupa’yı şehir şehir dolaşarak bize göre yanlış olan algıyı ve imajı düzeltmek konusunda bir çalışma yapılacak. Bunun çeşitli sekmenleri olacak inşallah 2017 turizm sektörünü 2016’dan daha iyi olmasını ümit ediyoruz. Turizm sektörü sadece Antalya için değil bölge için çok önemli, Türkiye için çok önemli, bölgedeki diğer sektörlere de dolaylı olarak turizm sektörüne bağlı. Ticaretinde, sanayinin de, tarımında iyi olabilmesi için turizmi tekrar ayağa kaldırmamız lazım. O projeyi önemsiyoruz. İnşallah bu konuyuda bugün görüşüp karara bağlamış olacağız. İnşallah alacağımız kararlar hem bölgemize hem insanımıza hayırlar getirsin diye temenni ediyorum” dedi.
 
 
Vali Karaloğlu'nun konuşması sonrası MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, geçtiğimiz ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanarak 5 üniversite içerisinde yer alan, Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin geliştirilmesi alanında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenecek pilot üniversite seçilen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin bu önemli projesiyle ilgili BAKA Yönetim Kurulu Üyelerine bilgi verdi.  Rektör Korkmaz sadece Burdur'a değil Isparta ve Antalya başta olmak üzere bölgemize de katkı sunacak bu projenin kazanılması ve devamında hayata geçirilmesi süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
 
Rektör Korkmaz'ın bilgilendirmesi sonrası basına kapalı olarak devam eden BAKA Yönetim Kurulu Toplantısında, gündemde yer alan konuların görüşülerek karara bağlanması sonrası toplantı sona erdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 105 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat