Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Gladyatörler şehri Kibyra'da

Okunma: 1555
Gölhisar 21 Ekim 2016 10:50
Videoyu Aç Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Gladyatörler şehri Kibyra'da
A
a

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Burdur programının 1. gününü ayırdığı Gölhisar İlçesinde son ziyaretini Kibyra Antik Kentine gerçekleştirdi.

    Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Hanımefendi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik ve diğer protokol üyeleri ile birlikte, geçtiğimiz günlerde UNESCO tarafından "Dünya Mirası Geçici Listesine" alınan Kibyra Antik Kentinde incelemelerde bulundu.
  Kibyra Antik Kentinde bulunan Stadyum, Çarşı (Agora), Tiyatro ve Odeon'u (Meclis) gezen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru'dan Antik Kentin tarihi hakkında bilgiler alarak incelemelerde bulundu. Kibyra Antik Kentinin önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Antik Kentin Türkiye ve Dünya Turizmine kazandırılması ve tanıtımının yapılması noktasında gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti. 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Stadyumu ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada;
    Kibyra Antik Kenti’nin kazı çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak, turizme açılmasını ümit ettiğini belirti. Bulunduğumuz alan Kibyra, 2 bin yıllık bir antik şehirdir. Bu yöredeki ilk yerleşim yeri burasıdır daha önce ovada olan Oylupınar bölgesinde ilk yerleşim olmuş, sonra buraya taşınmışlar. Milattan hemen sonra ilk 23’üncü yılda burada büyük bir deprem olmuş, yıkılmış ve daha sonra tekrar güzel bir şekilde burası yeniden inşa edilmiş. Büyük bir hazinenin üstünde oturuyoruz hakikaten, sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında önemli bir antik kentte bulunuyoruz. Ne yazık ki yeterince tanınmıyor. Son 10 yıldır burada kazılar yapılıyor, şu anda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde bu kazı çalışmaları belli bir aşamaya geldi ve çok şükür buradaki önemli yapıların, önemli bir kısmı açığa çıkmış oldu. İnşallah en kısa süre içinde buranın turizmin emrine verilmesi, turistlerin rahat bir şekilde gelip dolaşmasını sağlayacak hazırlıklar da yapılır” dedi.
  
   Kibyra Antik Kenti’nde, dünyada ilk renkli mermerden yapılmış Medusa ve üstü çatı olarak kapatılmış yerleşim yerlerinin bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Burada dünyadaki renkli mermerlerle yapılmış tek Medusa burada bulunuyor, burada ortaya çıkarıldı. Ayrıca antik dönemlerde üstü çatı olarak kapatılmış olan ilk mekan da burasıdır. Odeon burada, az yukarıdadır dolayısıyla burası fevkalade önemli bir mekandır. Ümit ediyorum ki en kısa süre içinde burası hem Türkiye turizmine hem de dünya turizmine ciddi bir şekilde katkı sağlayacak şekilde açılır,
    
     Ayrıca Kibyra bildiğiniz gibi yakın bir zamanda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bekleme listesine alındı, yine en kısa süre içinde buranın dünya kültür mirası yapıtlarından birisi haline gelmesini inşallah temin ederiz. Kibyra Antik Kenti’nin Türkiye kamuoyuna tanıtılması önemlidir. Gerçekten hakikaten ben buraya birkaç sefer geldim. Her seferinde başka bir güzelliğini görüyoruz. Oldukça güzel bir alan, inşallah en kısa zamanda biter, ışıklandırmaları yapılır, yolları yapılır. Turistlerin şehir merkezinde bilgilendirilmesi sağlanır, yazıları yazılır ve burası cıvıl cıvıl turistlerin geldiği bir mekan haline gelir. “Ayrıca Kibyra’yı biz Türkiye’de çok tanımıyoruz ama British Museum’da, Kibyra ile ilgili bir takım kataloglar ve haritaların var olduğunu ve orada sergilendiğini biliyoruz. Ben görmedim, eşim orada gördü inşallah Kibyra Türkiye’nin turizmine büyük katkı sağlayacaktır. En kısa zamanda bütün kazılar tamamlanır ve şehir bütünüyle ortaya çıkarılabilir diye ümit ediyorum.
    Büyük bir hazinenin üstünde oturuyoruz, sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında önemli bir antik kentte bulunuyoruz. Ne yazık ki yeterince tanınmıyor. Son 10 yıldır burada kazılar yapılıyor, şu anda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde bu kazı çalışmaları belli bir aşamaya geldi ve çok şükür buradaki önemli yapıların, önemli bir kısmı açığa çıkmış oldu. İnşallah en kısa süre içinde buranın turizmin emrine verilmesi, turistlerin rahat bir şekilde gelip dolaşmasını sağlayacak hazırlıklar da yapılır” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 103 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat