Başkan Özel'den Çiftçilere Uyarı

Okunma: 3562
Bucak 14 Kasım 2016 15:04
Videoyu Aç Başkan Özel'den Çiftçilere Uyarı
A
a

Bucak Sulama Birliği Başkanı Bilal Özel, yaptığı açıklamada, uzun süredir yağmur yağmaması sebebiyle çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi.

Bucak Sulama Birliği Başkanı Bilal Özel,tarımsal kuraklıkla ilgili bir açıklama yaptı. Yaklaşık 4 aydır verimli bir şekilde yağmur yağmadığını ifade eden Başkan Özel, “Dünya kuraklıkla ilgili alacağı tedbirleri konuşuyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu ülkelerden bir çoğu, kuraklık periyoduna girdi. Kuraklığın etkilerini şimdiden kestirmek mümkün değil. Hükümetin 2013-2017 yıllarını kapsayan Tarımsal kuraklıkla mücadele stratejisi ve eylem planı doğrultusunda tarımsal faaliyetlerin devam etmesini uygun buluyoruz.  Onaç 2 sulama barajının bu gün itibari ile %46 doluluk oranına sahip ,Mevcut su miktarıyla 2017  yılı sulama sezonu için Tarımsal sulamada sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağını ancak kış dönemi yağış miktarları ile kestirebiliriz.Fakat kuraklık gerçeğiyle yüz yüze geldiğimizi de biliyoruz ve 2013 yılın dan bu yana Bölgemizde Tarımsal sulama sayaçları ile suyun m3 bazında dağılımını sağlayarak sulamanın devamlılığı ve kuraklıkla mücadele bakımından büyük bir adım attık.Suyun m3 bazında dağılımı ve  aynı zamanda her bitkinin su tüketimi göz önünde bulundurularak kotasyon  getiriliyor.Böylece ideal sulama hem bitki desenini hem toprağın hem de suyun geleceğini garanti altına alıyoruz.Böylece etkin ve verimli su dağıtım planı hazırlayarak suyun israfına mahal vermiyoruz.  Bu yönde Ar-ge Çalışmalarımız halen devam etmektedir.”   
 
Kuraklığın Süresi ve yapacağı etkiler konusunda tahmin yürütmek mümkün olmadığını ve gelecek yılki hasat döneminin zorlu geçeceğinden bahseden Başkan Özel, “Yaklaşık 4 aydır verimli bir şekilde yağmur yağmıyor. Tarım arazileri için  yağmur yağmaması  en çok çiftçimizi mağdur ediyor. Aşırı bir kuraklık var ve çiftçimiz yağmurun yağmaması sebebiyle tarlasını hazırlayamıyor,Güz döneminden hazırlanan araziler ise yağış olmaması nedeni ile ekilemiyor. Bu sebeple çiftçilerimiz yağmura hasret kaldı. İnşallah en kısa sürede yağmur yağmasını dört gözle  bekliyoruz." diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 468 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 237 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 255 Oy (%27)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat