Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 10°C
Sisli

Bayramınız Kutlu, Kurbanlarınız Etli Ağzınız Tatlı Olsun

08.08.2019
A+
A-
Reklam

BAYRAMIMIZ… KUTLU

KURBANLARIMIZ ETLİ

AĞZIMIZ TATLI OLSUN

Hepimizin bildiği gibi, bir Kurban Bayramının daha arifesinde bulunuyoruz elhamdûlillâh. Nasip ve kısmet olursa ki, hepimize hayırlısıyla nasip kısmet olur ve kendisine kurban vâcip olan tüm mü’minler gibi bizler de sağlık sıhhat içinde ve usûlünce kurbanlarımızı keseriz.. Ve etlerinin 3’te 1’ini ‘kurban kesemeyen’ kişi ya da ailelere ayırır, 3’te 1’ini eşimizle dostumuzla, kalan kısmını da (3’te 1’ini) kendi ailemizle, çoluğumuzla çocuğumuzla ve kemâli âfiyetle yeriz inşaAllah…

Bu arada, bilmeyen ya da unutan sevgilgi okurlarımdan, âilesi ‘benim kibi’ kalabalık veya maddî durumu çok iyi olmayan kişilerin, kurban et ve sakatadlarının tamamını kendilerinin yiyebileceklerini veya ailelerine ayırabileceklerini de hatırlatmak isterim!

Bâzılarımız gerek maddî açıdan ve gerekse mânevî açıdan bayram kutlayacak veya kurban kesecek durum da olmayabiliriz..! O nedenle, o durumda olan kişi ya da âilelerin muhtemel üzüntü, elem veya kederlerini paylaşmak; Ayrıca bayramın sevinçlerini yağmalamayıp paylaşmak, ölmüşlerimize de bol bol rahmet okumak gerekir!

ARİFE GÜNÜ TUTULAN BİR GÜNLÜK ORUÇ

DİĞER GÜNLER TUTULAN BİN GÜNLÜK

NAFİLE ORUÇA BEDELDİR!

Sahih Hadis kaynaklarına göre, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), “Sâlih amellerin Allah’a (c.c) en ziyâde sevgili olan-sevimli olduğu günler şu on gündür! Ondaki her günün bir orucu bir yıllık oruca (sevapça) eşittir. Ondaki bir gece kıyâmı (ibâdetle ihya edilmesi) Kadir Gecesi’nin kıyamına (ihyâsına) eşittir… Günlerin en fâzîletlisi arife günüdür. Fazîletçe Cumaya benzer. O, Cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan fazîletlidir(!) Duaların en fazîletlisi de arife günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peyamberlerin söylediği en fazîletli söz ise; ‘Lâilâheillâllahu vâhdehû lâ şeri ke leh’ (Allah –c.c- birdir ve Ondan başka İlâh yoktur. O’nun şerîki-ortağı da yoktur) sözüdür…” buyuruyor.

Arife gününün fazîleti hakkında konuşan Hz. Peygamberin sevgli eşi ve mü’minlerin Annesi olan Hz Aişe Validemiz (r.a) de, “Allah’hu zülcelâl Hezretleri, hiç bir günde arife günündeki kadar çok bir kulu ateşten âzat etmez. Allah bu günde bütün mahlûkâta engin ve bol rahmetiyle yaklaşır… Ve onlarla ‘meleklere karşı’ iftihar eder! Ve ‘Bunlar ne istiyorlar..?’ diye sorar!” diyor.

Her neyse; bugünkü bayram yazımı oruç üzerine bina ettim ve bu binamın temellerini de Hz. Pergamberin Hadis-i şeriflerinin ve sevgili eşi Aişe Vâlidemizin rivayetleri üzerine oturtum, daha doğrusu otuurtmaya çalıştım…

Velhâsıl-ı kelâm; bendeniz, bu köşenin nâçiz ve mücrim yazarı olarak ‘arife günü tutacağımız farz değil ama farzdan da geri kalmayacak kadar önemli bir günlük ‘nâfile’ oruçun bize bir-iki yıllık ya da bin günlük bir sevaba kavuşturacağını hatırlatmak istedim. Şimdi de sözü bayram gününe getirmek ve kısaca bayramın maddî-mânevî yararları üzerinde durmak istiyorum:

Hepimizin bildiği gibi, biz inananların yılda biri Ramazan Bayramı, diğeri de Kurban Bayramı olmak üzere iki dînî bayramları ve bu iki bayramın da ayrı ayrı özellik ve güzellikleri var. Ramazan Bayramının özellik ve güzellikleri ayrı bir değerlendirme ve zamanlama konusu. O nedenle, ben sözü, arifesinde bulunduğumuz Kurban Bayramına getirmek istiyorum:

Şöyleki; Kurban Bayramı’nın iki ayrı özelliği ve güzelliği var! Ve bu iki özellik ve güzelliğinden biri, 70 küsur yıl bekleyen ve 90 küsur yaşına geldiğinde bir erkek çocuğuna sahip olabilen bir Babanın (İbrahim a.s), biricik evlâdını Allah (c.c) yolunda kurban etmeyi göze alması. Diğeri de küçücük bir çocuğun (İsmail a.s) gözünü kırpmadan ‘Allah yolunda’ kurban olmaya razı olmasıdır!!

Bizler bırakın çocuklarımızı Allah için kurban etmeyi göze almayı veya evlâtlarımızı Allah yoluna adamayı; sabah namazına kaldırmayı, hattâ Cuma, hattâ ve hattâ Bayram namazına bile getirmeyi veya göndermeyi göze alamıyoruz. Oysa, bizi günde en az 8 saat çalıştıran ve bu çalışmanın karşılğıında da bizlere belli, hattâ asgarî ücret ödeyen bir iş verene teşekkür üstüne teşekkür ederken; bizi Yaratan, yedirip içiren ve doyuran, giydirip kuşatan bir Allâh’a günde bir kaç saatimizi bile ayarımıyor, şükretmeyi doğru dürüst yapamıyoruz!

ARİFE GÜNÜ SABAH NAMAZIYLA BAŞLAYAN

VE BAYRAMIN ‘4. GÜNÜ İKİNDİ NAMAZIYLA’

BİRLİKTE TAMAMLANACAK OLAN… TEŞRİK

TEKBİRLERİNİ GETİRMEYİ UNUTMAYALIM!

Hülâsâ-i netice; Allah (c.c) yolunda kurban olmayı göze alamıyoruz, bâri arife gününde bir gün oruç tutarak, bayram gününde de bayramın gereklerini yerine getirerek nefsimizi ve neslimizi kurtarmaya bakalım! Yoksa bizi ne mallarımız mülklerimiz, ne dünyalık makam ve mevkîlerimiz ne de yılda bir-iki gün bile sabah, hâtta Cuma veya bayram namazına kaldırmaya ve de oruç tuturmaya kıyamadığımız evlâtlarımız kurtarabilir!’ diyor, inananların ‘bayramsız geçen’ bayramlarını yürekten kutluyorum! Ve Cenab-ı Hakk’tan, bizleri gerçek bayramlarda buluşturup görüştürmesi dileğiyle herkese saygılar sunuyorum.

CAN BULA CÂNÂNINI, BAYRAM O BAYRAM OLA

KUL BULA SULTANINI, BAYRAM O BAYRAM OLA

HÜZNÜ KEDER DEF OLA, DİLDE HİCAB REF OLA

CÜMLE GÜNAH AF OLA, BAYRAM O BAYRAM OLA…

Alvarlı Efe (r.aleyh)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.