Bisikletlerini Vali Yılmaz'dan Aldılar

Okunma: 1939
Burdur 12 Ekim 2016 11:33
Videoyu Aç Bisikletlerini Vali Yılmaz'dan Aldılar
A
a

Sağlık Bakanlığı tarafından "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018" kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gazi Atatürk Stadında bisiklet dağıtım töreni düzenledi.

  Düzenlenen törene Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdare Genel Sekretesi Servet Olpak ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Programda düzenlenen saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü yaptı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in konuşmasının ardından, Belediye Başkanlığına teslim edilecek bisikletlerin protokolü imzalandı.
  Protokol imzalanmasının ardından Vali Şerif Yılmaz bir konuşma yaptı. Vali Yılmaz, bisiklet dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; "Bugün Sağlık Bakanlığımız tarafından temin edilip hem belediyemize, hem de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz bünyesinde kalan evlatlarımızın kullanması üzerine gönderilen bisikletlerin teslim törenini gerçekleştiriyoruz. Toplumumuzun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak, yeterli, dengeli ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, öğrenciler, üniversiteler, belediyeler, resmi kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarına bisiklet desteği sağlanmaktadır. Trafik Kanunu ve ilgili yönetmelikleri, Karayolları Genel Müdürlüğü ilgili mevzuatı, Türk Standartları Enstitüsü tarafından bisiklet yolu ile ilgili yayımlanan standartlar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Bisiklet Yolu Projeleri ile başvuruda bulunan Belediyelere Yönelik Proje Başvurularında yardımcı olabilecek kılavuz” dikkate alınarak, ilgili kurum resmi görüşleri ve bilim kurulu önerileri ile hazırlanan kriterlere uygun, Ocak 2015 tarihinden sonra bisiklet yolu yapan Belediyelere, Halk Sağlığı Müdürlüğüne başvurmalarını takiben yapılan değerlendirme sonrası bisiklet desteği sağlanmaktadır.

  Bu bağlamda; 815 adet Burdur Belediyesine ve 815 adet Bucak Belediyesine olmak üzere toplam 1.630 Bisiklet teslim etmiş olacağız. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde çocuklarımıza kullanımı amacıyla 56 adet bisiklet teslim edilecektir. Bu proje başladığından bu günü kadar ilimiz genelinde, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine 350, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 917, Belediye (Merkez-Bucak) 1630, küçük çocuklarımıza 150 bisiklet teslim edildi. Özellikle evrak getirip götürmede, bir evrakın bir kurumdan diğer kuruma gitmesi için bir araç tahsis ediyoruz, şoförüyle beraber birde personel görevlendiriyoruz. Bu kadar maliyetli bir bürokrasi olmaz ve bunu azaltalım dedik. Artı çalışan arkadaşlarımızında günlük aktivite haline gelmesi içinde bisiklet dağıtalım dedik. Bunuda önümüzdeki günlerde vereceğiz. Kamu Kurumlarına 20 olmak üzere toplamda bugüne kadar 3 bin 123 adet bisiklet teslim etmiş olacağız. Hedef burada sadece bisiklet dağıtmak değil, bisikletin günlük yaşamda kullanılması alışkanlığını geliştirmek, insanlarımızın modern teknolojinin bağımlısı haline gelmesini önlemek. Artık araçlara şehir içinde park edecek yer bulamıyoruz. Kişi başına düşen araç sayısı bakımından yüksek olan illerden birtanesiyiz. Şehir merkezi sokaklarının genişleme şansı yok. Mevcut imar planlarına görede artık yetersiz geliyor. O nedenle belli bölgelerde trafik güvenliğini aksatmadan ve özellikle gençlere söylemek isitiyorum. Bisiklet kullanırken yolların sadece size ait olmadığını yolların sizden başkada kullanan olduğunu düşünmenizi ve bisiklet kullanmanızı ifade etmek istiyorum. Bizim bu alışkanlığı elde etmemiz gerekiyor. Çünkü şu an genç yaşlı fark etmiyor. Sabah evden çıkan esnafımız dükkanın kapısının önüne aracını koyma zorunluluğu hissediyor.

  Bir kamu görevlisi işe gitmek için 500 metre yürümektense aracına binip iş yerine öyle gidiyor. Bu alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor. Bizim günlük yaşam içerisinde fiziksel aktiviteleri arttırmamız gerekiyor. Fazla yiyecek yedikten sonra ve spor aktivitelerini yapmadıktan sonra hekim hekim dolaşmaya başlıyoruz. Bu verilen rahatsızlığın tedavisi için. O açıdan önleyici sağlık hizmetleri babında yapılan bu aktivite ve bu dağıtım tüm Türkiye'de yapıldı. Türkiye çapında büyük bir organizasyondu. Hem düşünceyi hem aktiviteyi ortaya koyması ve kısa sürede projeyi gerçekleştirmesi dolayısıyla Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonrada farklı etkinliklerle koruyucu hekimlik adına yapılacak olan çalışmalarda aynı başarıyı elde ederiz.

  İnsanlarımızın sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılmasında katkı sağlarız diye düşünüyorum. Tekrar emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bisikletlerin kazasız belasız kullanılmasını diliyorum" dedi. Vali Yılmaz konuşmasının ardından, protokol üyeleri ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde kalan çocuklara bisikletlerini teslim etti. Proramın sonunda Burdur Belediyesine yapmış oldukları bisiklet yolu projesi kapsamında gönderilen 815 adet bisiklet Vali Yılmaz tarafından Başkan Ercengiz'e teslim edildi. Protokol üyeleri, bisikletli çocuklar ile hatıra fotoğrafı çekildikten sonra program sona erdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 103 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat