Bucak EGMYO'da Organ Bağışı Semineri

Okunma: 1547
Bucak 5 Kasım 2016 15:00
Videoyu Aç Bucak EGMYO'da Organ Bağışı Semineri
A
a

3-9 Kasım Organ Bağışı haftası dolayısıyla faaliyetlerini sürdüren Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü öğrencileri bilgilendirdi. Programda “Bağışlanan her organ, filizlenen bir candır.” denilerek herkes organ bağışına davet edildi.

Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası dolayısıyla faaliyetlerini sürdürüyor. 9 Kasım’a kadar faaliyetlerine devam edecek olan Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Organ Bağışı ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü Tıbbı Teknolog Şule Boğa tarafından verilen sunum, öğrenciler tarafından ilgi ile dinlendi.

Tıbbı Teknolog Şule Boğa, organ nakli ve bağışı nedir, kimler organ bağışı yapabilir, alınan organlara kimlere nakledilir, organ bağışının dini yönden sakıncası, beyin ölümü ile koma arasındaki fark, verici hastanın hayatının kurtarılması için tüm çare ve imkanlar kullanılmış mıdır, organ bağışı sonrası vücut dış görünümü bozulur mu, cenaze işlemleri gecikir mi başlıkları altında sunumunu gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk kez 22 Kasım 1968 yılında Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal Beyazıt tarafından kalp nakli yapıldığını ancak hastanın kaybedildiğini söyleyen Tıbbı Teknolog Şule Boğa, ülkemizde ilk başarılı organ naklinin ise 3 Kasım 1975 yılında Dr. Mehmet Haberal ve ekibi tarafından Hacettepe Üniversitesi hastanesinde bir anneden oğluna yapılan canlıdan canlıya böbrek nakli olduğunu ifade ederek 1978 yılında da aynı ekibin kadavradan yaptığı böbrek naklinin izlediğini ifade etti.

Sunum sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayan Şule Boğa, “Bağışlanan her organ, filizlenen bir candır.” diyerek herkesi organ bağışına davet etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 463 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 236 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 250 Oy (%26)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat