Bucak'ta Çiftçilere Büyük Kolaylık

Okunma: 1876
Bucak 15 Kasım 2016 17:50
Videoyu Aç Bucak'ta Çiftçilere Büyük Kolaylık
A
a

Bucak Ziraat Odası, çiftçilerin toprak ve bitki analizi yaptırarak daha kaliteli ve verimli ürün alabilmeleri yardımcı olmak amacıyla PRO-ANALİZ firması ile anlaşma sağlandı.

Bucak Ziraat Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Toprak analizi, toprakta bulunan bitki ve besin maddesi düzeylerini belirleyerek o toprakta yetiştirilecek bitkilerin gereksinim duyduğu gübrenin cinsinin ve miktarının belirlenmesi ve bu gübrelerin en uygun zaman ve şekilde toprağa uygulanması ile mümkündür” denildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: Hükümetimizin 2016 yılbaşında aldığı kararla gübrede KDV’yi kaldırmasıyla başlayan üreticilere destek devam etmekte, milli tarım politikası uygulamaya başlanmasıyla üreticilerimiz biraz soluk almış, girdi maliyetlerde düşüş başlamış, yakın zamanda da hükümetimiz tarımda kullanılan mazot girdilerinde de desteklemeye geçilecektir.

Bucak Ziraat Odasıolarak çiftçilerimizin toprak ve bitki analizi yaptırarak daha kaliteli ve verimli ürün alabilmeleri yardımcı olmak için firmalarla yaptığımız görüşmeler sonucunda daha hızlı ve kaliteli bir sonuç alınması adına PRO-ANALİZ  firması ile anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşma ile çiftçilerimiz Toprak tahlili, Bitki tahlili ve Yaprak tahlilini kolay ve hız bir şekilde yaptırabilecekler.  Çiftçilerimiz yaptırmak istedikleri tahlil numunesini odamıza getirmeleri yeterli olacaktır. Ziraat odası olarak gelen numuneleri PRO-ANALİZ firmasına gönderecek,  Analiz sonucu gelen çiftçilerimize ulaşarak analiz sonucunu odamızdan almaları sağlanacaktır. 

Tahlil yaptırmak isteyen çiftçilerimiz toprak numunesi almak nelere dikkat etmeli?
Toprak numunesi nerelerden alınmaz?

• Harman yeri veya hayvan yatmış yer ise,
• önceden gübre yığılmış yer ise,
• Sap kök veya yabani otların yığın halinde yakıldığı yer ise,
• Hayvan gübresinin bulunduğu nokta ise,
• Tarlanın tümsek veya su birikmesi olan çukur noktaları ise,
• Dere, orman, su arkı ve yollara yakın arazi kısımları ise,
• Sıraya ekim yapılan ürünlerde sıra üzeri ise,
• Binalara yakın alanlar ise,
Toprak örneği nasıl alınır?
Kompoze (karışık) toprak örneği demek; örnek aılnacak yerin büyüklüğüne göre, 8-10 noktadan alınan toprakların birbirleriyle karıştırılması suretiyle meydana getirilen örnektir. Toprak örneği alınacak saha bir tarla ise, örneklenecek kısmın bir tarafından başlanır ve şekilde görüldüğü gibi zik zak bir hat oluşturarak şekil de görüldüğü gibi V harfi şeklinde ve 20 cm derinliğinde çukurlar açılır. Sonra çukurun düzgün tarafından 3-4 cm kalınlığında bir toprak dilimi bahçe küreği veya bel ile kesilerek kürek üzerine alınır. Kürek üzerine alınan toprak sağından, solundan ve küreğin ucuna gelen kısımlardan tıraş edilmek suretiyle düzgün bir hale getirilir.
  
Burada dikkat edilecek husus; tarlanın üst kısmını temsil eden ve küreğin sap kısmına yakın olan toprak kısmının atılmamasıdır. Bu şekilde alınan toprak bir bez üzerine veya bir kova içerisine alınarak, aynı işlem tarlanın 8-10 kısmında da tekrarlanır. En sonunda bez üzerinde veya kova içerisinde biriken toprak el ile iyice karıştırılır, kesekler parçalanır ve ele geçen taş ve bitki kök parçaları atılır.
Bu işlem bittikten sonra iyice karışmış olan bu toprağın değişik kesimlerinden avuçla veya kaşık veya kürek benzeri bir alet ile azar azar alınan yaklaşık bir kilogram toprak bir torbaya konur. İki nüsha toprak bilgi etiketi doldurularak bir nüsha torba içerisine konur diğer nüsha ise torbanın ağzına bağlanır veya torbanın üzerine yapıştırılır. Toprak örneği konan torbanın bez ise iyice yıkanmış olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan torba naylon ise daha önce hiç bir şekilde kullanılmamış olmasına özen gösterilmelidir. Torbanın içerisine konan ve ağzına bağlanan bilgi formu mutlaka kurşun kalemle yazılmış olmalıdır. Çünkü kopya kalem veya mürekkepli kalemle yazılan bilgi formlarındaki yazılar rutubetten bozularak okunamaz hale gelebilir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 105 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat