Burdur Eski Adliye Binası Yıkılıyor

Okunma: 1309
Burdur 9 Kasım 2016 15:47
Videoyu Aç Burdur Eski Adliye Binası Yıkılıyor
A
a

Yıkılan eski adliye binası hem şehri rahatlatacak, öngörülen yer altı otoparkı projesiyle de şehir trafiğinde rahatlık sağlanacak…

Burdur’da yaklaşık bir süredir atıl vaziyette bulunan eski adliye binası, hafta sonunda yapılan çalışmalar sonucunda yıkılmaya başlandı. Mülkiyeti Milli Emlak’a ait olan alanda, Belediye Başkanı Ercengiz’in girişimleri sonucu ortak görüş birliği sağlanarak, yeni bir bina daha inşa edilmeyecek. Önümüzdeki günlerde yıkımı tamamlanacak alanın yeşil olmasının şehre nefes aldıracağını ifade eden yetkililer, bölgede bir yer altı otoparkı yapımının da şehir trafiği için katkı sağlanacağında hemfikir olmuş durumda…

Burdur’da, Yeni Adalet Sarayı’na taşınma işleminin gerçekleşmesinden sonra atıl vaziyette bulunan eski Adliye binası geçen hafta sonunda yıkıldı. Şehre nefes aldırmak adına yeşil alan yapılacak bölge sayesinde, hem Burdur için yeni bir yeşil alan ve meydan oluşturulacak, hem de Valilik binası ön plana çıkmış olacak.

ŞEHRİN NEFES ALMASINDA ORTAK KARAR!
Burdur Valiliği yan tarafında bulunan Milli Emlak’a ait alanın yeşil alan olarak bırakılması ve şehrin nefes alması adına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleri sonrasında, ortak bir kanıya varılarak, o alana bir daha bina inşa edilmeyeceği öğrenildi.
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur, yeni adliye hizmet binasına kavuştu. Geçtiğimiz yılda da bu binaya taşındı ve böylelikle eski binayla ilgili birtakım tasarruflar gündeme gelmişti. Şehrin nefes alması ve yeşil alanların çoğaltılması adına önceki Valimiz Hasan Kürklü ve Başsavcımız Sadi Doğan Bey ile adliyenin taşınma sürecinde, onlara da mantıklı gelen bir fikri ortaya koymuştum. Eski adliye binasının yıkılması ve yıkıldıktan sonra da bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi ve Burdur halkının nefes alabileceği bir alanın daha yaratılmasını planladık” diye konuştu.

“SEMBOLİK BİR RAKAM KARŞILIĞINDA BELEDİYE ARAZİSİ 
ADLİYE PERSONELİNE LOJMAN YERİ OLARAK TAHSİS EDİLDİ”
Başkan Ercengiz şöyle devam etti; “Bununla ilgili çalışmalarımızı o dönemde başlatmıştık, Sadi Bey ile süreci birlikte götürdük. Bunun karşılığında da adli personelin kullanımına sunulmak üzere, Sultandere bölgesindeki 4 bin 600 metrekarelik alanı sembolik ve cüzi bir rakam karşılığında Burdur Adliyesi’ne tahsis ettik. Amacımız burada kentin yeşil alan sayısını artırabilmek, nefes alabilecek alanlarını oluşturabilmek”. 

BAŞKAN ERCENGİZ: “YER ALTI OTOPARKI KONUSUNA SICAK BAKIYORUZ”
Burdur’un nefes almasının, yeşil alan yapılmasıyla birlikte trafiği rahatlatmakla sağlanabileceğini kaydeden Başkan Ali Orkun Ercengiz, “Bütün bunları yaparken de, bir sonraki aşamada, şehrin en merkezi noktasındaki bu alanın yer altının, yer altı otoparkı olarak değerlendirilmesini gündeme getirdik. Umuyorum, önümüzdeki günlerde bunu da tartışacağız, bunu da konuşacağız. Siyasi parti temsilcilerimiz, milletvekillerimiz, bürokratlarımız ve bizler bu konuşa sıcak baktığımızı ifade etmek istiyorum. Bunun yapılması halinde 300 – 500 araçlık bir otoparkın daha kazandırılması halinde, kent içi trafiğinde ciddi sorunları ortadan kaldıracağız. Buna da inanıyorum, bundan sonra  atacağımız adımlar da bu yönde…” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN KEYİK: “YIKILMASI GÜZEL OLDU, YENİ BİNA YAPILMAYACAK OLMASI DAHA GÜZEL”
Diğer yandan yıkım alanı yanında görüş belirten STK temsilcilerinden Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, “Eski adliye binasının boşalmasıyla birlikte yıkılması da güzel oldu. Tabii, yerine başka bir bina yapılmaması da daha güzel olacak. Çünkü meydan bölgesinde bulunan bir yer” şeklinde konuştu. 

“OTOPARK VE YEŞİL ALAN ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN”
“Bizim burasıyla ilgili arzu ettiğimiz şu var…” diyerek sözlerine devam eden BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, kafeler ve ticaret alanının da bulunduğu o bölgede ciddi bir otopark sıkıntısının yaşandığını kaydederek otopark projesini desteklediğini açıkladı.
BUTSO Başkanı Keyik, “Malumunuz, Burdur’da otopark sıkıntısı ciddi anlamda ön safhada…  Onun için buranın üstü yeşil alan, altı da iki katlı bir otopark planlaması, projesi yapılırsa daha güzel olur. Çünkü, bu bölgeyi rahatlatır diye düşünüyoruz. Ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz şu anda burada, kafeler burada, ticaret merkezi alanı da bu bölge geçtiği için otopark bu bölgede büyük bir sorun halinde… Ciddi anlamda bir rahatlık sağlayacağını düşünüyorum, ben o projenin de hayata geçmesi taraftarıyım. Diğer anlamda yeşil alan da güzel olacak. Hem Valiliğimiz ön plana çıkacak hem de meydanımız genişleyecek. Burdur için güzel olacak. Ben şimdiden yeşil alanın ve otoparkın ilimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“BURANIN YEŞİL ALANA DÖNÜŞMESİ, BURDURLULARI MEMNUN EDECEKTİR”
Yıkılan eski adliye binası hakkındaki görüşlerini belirten vatandaşlardan Uğur Kaftan ise, “Milli Emlak’ın uygulaması, şehrimiz için çok isabetli bir karar olmuş. Buranın yeşil alana dönüşmesi de, zannediyorum ki Burdurluları memnun edecektir” şeklinde yorumladı.

DEPREME DAYANIKSIZ RAPORU VERİLMİŞTİ
Burdur’da depreme dayanıksız raporu verilen ve geçen yıl Yeni Adalet Sarayı’na taşınılmasının ardından yaklaşık bir yıldan bu yana atıl vaziyette bulunan eski adliye binası yıkımı önümüzdeki günlerde tamamlanacak. 

MİLLİ EMLAK’A AİT YEŞİL ALAN OLACAK
Yapılan çalışmalar sonrasında mülkiyeti halen Milli Emlak’a ait olan eski adliye binası, yeşil alan olarak ilan edilerek, halkın ortak kullanımına sunulacak.

KONU, DAHA ÖNCE MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI
Bilindiği gibi bir süre Burdur Belediye Meclisi gündemine de taşınan konuyla ilgili olarak, arsası Milli Emlak’a ait, üst kullanım hakkı da Adalet Bakanlığı’nda bulunan eski adliye binası alanı ile ilgili görüşmeler yapılmış ve burasının belediyeye devri karşılığında Yeni Adalet Sarayı yakınında bulunan belediye arazisinin Adalet Bakanlığı Vakfı’na lojman yapımı için takası görüşülmüştü.
Ancak, Burdur Belediye Meclisi’nde görüşme, söz konusu durumda Adalet Bakanlığı ile direk muhatap olunamayan konuyla ilgili olarak, Milli Emlak’a ait eski adliye alanı yine devlette kalmış ve Burdur Belediyesi de bünyesinde bulunan lojman alanını ise sembolik bir rakam karşılığında vakfa satmıştı.

O ALANIN AKİBETİ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BELLİ OLACAK
Öte yandan, halen Milli emlak bünyesinde bulunan eski adliye binası alanının ise önümüzdeki süreçte nasıl bir yöntemle, nasıl bir çalışma içerisinde kullanılacağı ise merakla bekleniyor...
Kaynak : cagdas burdur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 463 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 236 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 250 Oy (%26)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat