Burdur Tarihi ve Anılar Kitabı Yayınlandı

Okunma: 4284
Burdur 18 Kasım 2016 16:28
Videoyu Aç Burdur Tarihi ve Anılar Kitabı Yayınlandı
A
a

Burdur geçmişine ışık tutacak kitabın tanıtımı Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen kahvaltılı toplantı ile yapıldı.

Bu güne kadar burdur tanıtım adına birçok kitap çıkaran Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Burdur’da 1971 yılına kadar yaşanılanları, yaşamış kişilerin tanıklıklarını ve olayları belgeleyen fotoğrafları kent hafızasına kaydetmek, gelecek kuşaklara kentle ilgili bilgi ve belgeler bırakabilmek amacıyla ‘Burdur Tarihi ve Anılar’ isimli kitap bastırdı. Burdur geçmişine ışık tutacak kitabın tanıtımı Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen kahvaltılı toplantı ile yapıldı. Editörlüklerini Prof. Dr. Metin Özata, Doç. Doktor Şevkiye Kazan Nas, Dr. Ümmügülsüm Candeğer, Osman Koçibay, Esengül Boyacıoğlu İnalpulat’ın yaptığı kitap BUTSO’nun 3. kültür yayını ve 9. kitabı oldu. Toplam 12 bölüm, 289 sayfa ve 550 fotoğraftan oluşan kitabın tanıtımında konuşman Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, “Kitap çıkalı bir ay oldu.  Her gün onlarca kitap talebi geliyor. Yaptığımız çalışmanın memnuniyetle karşılanması bizleri memnun ediyor. Kitabın çıkmasında katkı koyan başka Esengül Boyacıoğlu İnalpulat’a, Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas’a, Osman Koçibay’a,  Dizgi tasarımını yapan Hulusi İlhan’a, Genel Sekreterimiz Sedat Öz’e ve Yönetim Kurulu üyelerimizin desteklerine teşekkür ayrı ayrı teşekkür ediyor. Yeni eserleri Burdur’a kazandırmak ümidi ile yeni çalışmalar içerisinde olacağımı ifade etmek istiyorum” dedi.

ALBÜM NİTELİĞİNDE BİR KİTAP

Sosyal Medya üzerinde eski Burdur’un paylaşımlarının çoğalması ve büyük ilgi görmesi sonucu Burdur’un bu düzeyde bir kitaba ihtiyacı olduğu düşüncesinin oluştuğunu anlatan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımında “Burdur tarihi ve anılar” adıyla başlatılan yazışma ve paylaşımlar sonucunda, bir kitaba ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bu sayfada toplanan fotoğrafların sahiplerinden onayını alarak kentimizin tarihine ışık tutmak ve değerlendirmek amacıyla albüm niteliğinde bu eser oluşturuldu” diye konuştu. “
İnalpulat şöyle devam etti; Şüphesiz bu eser ile çok eski ve zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Burdur’u bütün özellikleri ile tanıtmak bu konudaki bilgi, belge ve fotoğrafları bir araya getirip gelecek nesillere aktarmanın yeterli olmadığını biliyoruz. Ancak biz eksikliğini hissettiğimiz bu konudaki çalışmalara bir başlangıç olabilecek önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda temin edilecek yeni bilgi belge ve fotoğraflarla bu eserin daha zenginleştirilerek Burdur’un tarihi geçmişine ve misyonuna uygun bir hale getirileceğine inanıyoruz Ayrıca, bu kitabımızın kalıcı hale gelmesi, gelecek nesillerce bu çalışmaların sürdürülmesi için geçmişte büyüklerimizin başlattığı ağaçlandırma çalışmalarından esinlenerek kitapla bütünleşen Hatıra ormanının oluşumunda 29 Ekim 2016 tarihinde bir araya geldik. Burdur’umuzun tarihine, anılarına, kültürüne ve doğasına sahip çıkmak adına Burdur içinden ve dışından gelen dostlarımız bu sevincimize ortak olarak kitabımızın hatıra ormanını oluşturduk. Geleceğimizi oluşturmanın bir yolu geçmişimizi iyi bilmek ve sahip çıkmaktır.  Bu düşünce ile çalışmalarımıza başladık. Gelecek nesillere bir belge bırakmak, akademik çalışmalara kaynak oluşturmak amacıyla Burdur sevdalılarının paylaştıkları aile fotoğraflarıyla benim önderliğimle Prof. Dr. Metin Özata, Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas, Dr. Ümmügülsüm Candeğer, Uzman Osman Koçibay ile birlikte bu eseri oluşturduk. Burdur’umuzun ticari ve sanayi alanlarda faaliyetlerinin yanında kültürel değerlerimize değer veren ve bu kitabın yayınlanmasını sağlayan Burdur Ticaret Odasına, Kitabımızın hatıra ormanımızın gerçekleşmesinde katkı sağlayan Orman İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ve kitabımızın tanıtımı için buraya kadar gelen basın mensuplarına ve Burdur dostlarına teşekkür ederim. Burdur’a bu hizmeti yaptığımız için çok mutluyum. İyiki sizler varsınız” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 468 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 237 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 255 Oy (%27)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat