Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 10°C
Sisli

Burdur’da Halk Otobüsçülerinden Açıklama: “Mecburen Zam Yapıldı”

10.08.2019
A+
A-
Reklam

Burdur Şehir İçi Özel Halk Otobüs İşletmeleri ve Minibüs Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’nden, Halk otobüslerine yapılan %12’lik zam ile ilgili basın açıklaması geldi.

Kooperatifin yaptığı açıklamada, son bir yıl içinde akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar, araç muayenelerine yapılan %24’lük zam, araç sigortaları ve yolcu sigortalarındaki zamlar yüzünden fiyatların yeniden rezive edildiğini belirttiler.

İşte Kooperatifin yaptığı yazılı açıklama;

”Geçtiğimiz günlerde Burdur Belediye Meclisinde Şehiriçi Halk Otobüsü fiyatlarına yapılan %12’lik zammı Kooperatifimiz büyük fedakârlıklar göstererek kabul etmiştir.
​Şöyle ki; Son bir yıl içerisinde taşımacılığın ana gider kalemi olan akaryakıt fiyatlarına gelen önü alınamaz zamlarla birlikte bunun yanında araç muayenelerine gelen %24’lük zam, araç sigortaları ve yolcu sigortalarındaki zamlar ile birlikte taşıma ücretlerinin yeniden revize edilmesi kaçınılmaz olmuştur.

​Taşıma ücretlerimize Burdur Belediyesi Meclisinde yapılan ve artan yüksek maliyetlerden dolayı kaçınılmaz olan %12’lik zammı basın aracılığı ile halkımıza yanlış bilgiler vererek aktaranlar; halk otobüsü işletmecisi arkadaşlarımızı, şoförlerimizi ve en önemlisi evimizin, çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını hedef haline getirerek siyasette pay kapmak isteyenler büyük bir yanlış içindedir.

​Taşımacılık konusunda verdikleri örnekler ne yazık ki gerçeği yansıtmamakla birlikte vatandaşı kandırmaktan başka bir şey değildir. Çevre iller için verdikleri taşıma fiyatları ile ilgili örneklerde ne yazık ki, il nüfuslarını, sürümü ve halk otobüslerinin doluluk oranlarını örneklerine eklemeyenler vatandaşı bilerek yanlış yönlendirmektedir. Verdikleri Isparta Çünür örneğinde sadece o bölgede öğrenci hariç kaç vatandaşın konakladığını, halk otobüslerine kaç indi bindi yapıldığını saklayarak sadece fiyatlar üzerinden örnek vermeleri , ya maliyet hesabını bilmediklerini, ya da amaçlarının sadece siyasi kazanç uğruna birilerini feda etmek olarak açıklanabilir.
​Buna basit bir örnek verecek olursak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hattında çalışan arkadaşlarımız ne yazık ki kampüs alanına ya giderken boş servis atmakta, ya da dönerken boş servis atmaktadır. Bunun en büyük sebebi MAKÜ yerleşkesinde yerleşim alanlarının bulunmaması ve sadece öğrenci kardeşlerimizi taşımamızdan kaynaklıdır. Bizlerin amacı siyaset yapmak değil vatandaşımıza taşımacılık konusunda en iyi hizmeti sağlamak ve istihdam yaratmaktır.

​Şehir içi taşımacılığına yapılan %12’lik zam için bir kaşık suda fırtına koparanlar şunu çok iyi bilmelidirler. Mecbur kalmadıkça biz Özel Halk Otobüsü işletmecilerinin de tercih etmeyeceği yapılan %12’lik zam için şunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek akaryakıt fiyatları, araç sigortası ve yolcu sigortaları, araç muayene ve egzoz muayene ücretleri, SGK primleri, yüksek fiyatlı araçların yıpranma payları ve eskiyen parçaları değişim bedelleri, ücretsiz taşımakla yükümlü olduğumuz vatandaş sayısı, düşük kar marjları ve yüksek enflasyon oranları…
​Bazı siyasi çevreler bilinçli olarak Özel Halk Otobüsü işletmecilerini, kooperatifimizi, çalışanlarımızı ve rızkımızı hedef göstermeye devam ederler ise aslında bu taşımacılık hizmetinin ne kadar önemli olduğunu kendilerine daha iyi ifade edebilmek için gerekirse 1 günlük kontak kapatma eylemine bile hazırız.
​Kamuoyuna saygılarımızla”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.