Cenaze Yıkama ve Kefenleme Kursuna Yoğun İlgi

Okunma: 2603
Bucak 24 Ekim 2016 10:23
Videoyu Aç Cenaze Yıkama ve Kefenleme Kursuna Yoğun İlgi
A
a

Bucak Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliği yaparak Bucak Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde cenaze yıkama kursu açtı. Bucak Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü eğitmenleri 57 kursiyerle eğitime başladı.

Derslerde ölüm gerçeği, ölmek üzere olan kişiye yapılması gereken görevler, şehit ve şehit cenazesi, dinimizde temizlik, abdest ve gusül, cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, cenaze namazı ve duaları, taşıma ve defin, taziye konuları anlatıldı.
Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, “ Özellikle bayanların cenaze yıkama işlemlerinde Bucak’ta ciddi sıkıntı çekiliyordu. Mezarlıklar Müdürlüğümüz ile Halk Eğitimin ortaklaşa açmış olduğu bu kursla bunun önüne geçilmiş olacak. Kadınların en çok istedikleri kurs, cenaze yıkama elemanı yetiştirme, yani gassallık kursu. Ahirete intikal eden vatandaşlarımızın usulüne uygun definlerinin sağlanması ve dini vecibelerinin yerine getirilmesi konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla açtığımız bu kurslara, kadın kursiyerlerimiz de büyük ilgi gösterdi. İlçemizde imamlarımız, erkek cenazeleri için yıkama ve kefenleme işlemini yerine getiriyor ancak kadın cenazelerinin yıkanması ve kefenlenmesi konusunda çeşitli zorluklar yaşanıyor. Bu yöndeki ihtiyaç nedeniyle vatandaşlarımızın da talepleri doğrultusunda kurs açtık. Kurslarımız pratik ve teorik olarak yapılıyor. Cenaze yıkama kursunun sonunda, kursiyerlerimize kurs sonunda sertifika vereceğiz; kursların düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ve Belediyemiz Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ediyorum. ”dedi.
Kaynak : burdurweb.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 463 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 236 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 252 Oy (%26)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat