IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

Okunma: 3616
Burdur 12 Ekim 2016 11:03
Videoyu Aç IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası
A
a

Bucak Ticaret ve Sanayi  Odası Başkanı Hasan Yalçın MEÇİKOĞLU 06 EKİM 2016 Tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bucak Ticaret ve Sanayi  Odası Başkanı Hasan Yalçın MEÇİKOĞLU 06 EKİM 2016 Tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonunda yapılan IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasına katıldı. Başbakanımız ve Bakanlarımızla İlimizin ve İlçemizin sorunları hakkında  bilgi alışverişinde bulundu. Burdur İl Oda ve Borsalar adına Sözcü olarak aşağıda belirlenen sorun ve çözüm önerilerini katılımcılara aktardı.

BURDUR İLİ

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

SORUN 1: Burdur'da Sanayinin gelişmesinde ciddi yapısal sorunlar bulunmakta, bu durum ilin gelişmesini engellemekte, nüfusun diğer illere göç etmesine neden olmaktadır.

ÇÖZÜM: Burdur teşvikte 4. Bölgeye alınmalı, işletmelerin yatırım taleplerinin önündeki bürokratik ve yasal engeller kaldırılmalı, yatırımcıların finansman talepleri için alternatifler üretilmeli, yatırımcıların krediye ulaşımı kolaylaştırılmalı, mesleki eğitim güçlendirilerek nitelikli ara eleman ihtiyacı karşılanmalı, işletmelerin ortaklık kültürünün gelişmesine yönelik olarak işbirliği imkanları geliştirilmeli,  Ekonomi'de yerel dinamikler desteklenmeli, Üniversite-sanayi işbirliğine yönelik projeler hükümetçeöncelikli ele alınmalıdır. OSB mevzuatının katılıktan kurtarılarak OSB'ye yakın noktalarda faaliyete başlamış işletmelerin Islah OSB kapsamına alınarak alt yapı eksikliklerinin giderilmesi sağlanmalı, nakliye ve lojistik bakımından bölge güçlendirilmeli, yapılacak hızlı tren hattı yük ve yolcu taşımaya uygun bir  teknolojisi ile yapılmalı ve bölgenin önemli ihracat merkezi olan Bucak ilçemizde de bir istasyon bırakılması gerekmektedir.

İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR: Başbakanlık, Ekonomi Bakanlığı, BDDK, Milli Eğitim Bakanlığı, KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

 

 

SORUN 2: Madencilik ve özellikle mermer Burdur'un en önemli istihdam ve katma değer üreten bir ekonomik değeri haline gelmiştir. Ancak bu sektörden çok daha fazla katma değer ve istihdam oluşturulabileceği halde yeterince yararlanılamamaktadır.

ÇÖZÜM: Maden arama ve işletme ruhsatlarındaki prosedürler ve bürokratik engeller azaltılmalı, Orman bölgelerindeki "istimlak bedelleri" düşürülmelidir. Madenciliğin çevreye olumsuz etkilerini azaltacak maden atıklarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik proje ve ar-ge çalışmaları desteklenmeli, rezervi biten maden ocaklarının tekrar doğal sisteme uyumlu hale getirilmesi için kamu kurumlarının firmalara rehberlik etmesi sağlanmalı, blok mermer satışının sahip olduğu riskler nedeniyle katma değer kaybının önlenmesi için mermerin işlenmesini teşvik edecek özel önlemler ve destekler planlanmalı, böylece istihdam ve katma değer artışı sağlanmalıdır.

İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR : Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,TÜBİTAK, KOSGEB, YÖK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Orman Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı

 

 

SORUN 3 :Burdur ili önemli bir tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip olmasına rağmen bir çok yönden yeterli gelişme ivmesini yakalayamamıştır. 

ÇÖZÜM: Tarımsal Girdi maliyetleri düşürülmeli, organize hayvancılık bölgelerinin kurulması için devlet desteği yapılmalı, tarımsal desteklerde destek dönemi 1 yıllık dönemde değil  orta-uzun vadeli bir zamanda olmalı ki üretici önünü görebilsin. Çiftlik hayvancılığı teşvik edilmeli, karma yem kontrolleri daha sıkı yapılmalı, besicilikte önemli bir girdi olan pancar küspesi üretiminin arttırılması için pancar üretim kotasının kaldırılmalı ya da genişletilmeli, Burdur ilinin avantajlı endüstriyel tarım ürünlerinin  (anason, susam, haşhaş, vb.) geliştirilmesi desteklemeli, kaliteli ürün ve ıslah çalışmaları için ar-ge ve eğitim destekleri arttırılmalıdır.

İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR: G
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 148 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 97 Oy (%27)

  • Beğenmedim : 110 Oy (%31)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat