Küçük Serasından Büyük Verim Alıyor

Okunma: 8607
Burdur 13 Ekim 2016 15:57
Videoyu Aç Küçük Serasından Büyük Verim Alıyor
A
a

Burdur’un Ağlasun İlçesinde “Pepino” yetiştiriciliği, İlçeyi adeta “Pepino cenneti” haline getirdi.

AĞLASUN NNC – 13.10.16-

  Burdur’un Ağlasun İlçesinde “Pepino” yetiştiriciliği, İlçeyi adeta “Pepino cenneti” haline getirdi. Hasan Ünlü’ nün yetiştiriciliği pepinolar, Antalya’nın Pepino ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Yetiştirmesi zahmetli bir ürün olan pepino’ya en büyük rağbet 5 yıldızlı oteller olduğu belirtiliyor. Bu yıl Kapalı alanda yetirştirdiği pepinolardan yüksek verim alan Hasan Ünlü 500 m2 alandan yaklaşık olarak 6 ile 8 ton Pepino hasadı bekliyor.

  Yetiştirdiği pepinoların tanesi neredeyse 1 kg. Seviyesine ulaştığını belirten Ünlü, “ Potasyum ve C Vitamini bakımından zengin olan Pepino’nun özellikle şeker hastalığı ile kemik erimesi hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ağlasun İlçesinde yetiştirilen pepinolar,

  Antalya Toptancılar haline gönderiliyor. Pazarda 1 kg. pepino 5 ile 8 lira arasında alıcı buluyor. 500 m2 kapalı alanda 6000 ile 8000 kg. pepino üretmeyi hedefliyorum. İlk hasadımda yaklaşık 2 ton pepino’ yu Antalya Toptancılar Haline göndereceğim. Bol su isteyen bir bitki olması nedeniyle damlama sulama ile bu sorunu çözüyorum ve yüksek verim alıyorum. Kiraz ve ceviz yetiştiriciliğinden daha kazançlı bir ürün olan pepino, önümüzdeki yıllarda Ağlasun’un isminin pepino ile anılmasına da neden olacak.” Dedi. Kavungillerden olan Pepino yetiştiriciliği, Antalya’nın Pepino ihtiyacını karşılamakta en büyük desteği sağlıyor.

  Rutubeti ve bol suyu seven bir bitki olması özelliği ile genellikle sıcak iklime elverişli olmaması nedeniyle art bölgelerde yetiştirilen Pepino’nun az yetiştirilmesi ürüne olan talebi ve fiyatı artırıyor. Burdur İlinin tek Pepino yetiştiricisi olan Hasan Ünlü, Mart ayı sonuna kadar devam edecek Pepino hasadından yaklaşık olarak 30 ile 40 bin TL arasında gelir bekliyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 148 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 97 Oy (%27)

  • Beğenmedim : 110 Oy (%31)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat