Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 29°C
Açık

MAKÜ’de “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” Konuşuldu

22.12.2018
A+
A-

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarih, Bilim Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” isimli konferans MAKÜ Avşar Han Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu akademik danışmanlarından Arş. Gör. Onur YAYLA’nın açılış konuşması ile devam etti.

Konferansa Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KILINÇ, topluluk akademik danışmanları Öğr. Gör. Uğur TOZKOPARAN ve Arş. Gör. Onur YAYLA, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Felsefe Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Faik ELEKBERLİ “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” konusuyla ilgili olarak Milli Kimlik, Dini Kimlik ve İnsani Kimliğin yeni dönemde öneminden bahsetti. Bu üç meselede yalnız öze dönüşe kapılıp kalmamak Türklüğü, İslamlığı ve İnsanlığı ileriye taşımanın yollarından bahsetti. Bu anlamda Türklüğün, batı düşüncesindeki Milliyetçilik kavramı ile örtüşmediğini aslında adaletliliği, yüceliği, insanlığı ifade ettiğini yeni nesillere ulaştırmayı Türk milletlerinin bir amacı olduğunu dile getirmiştir. Aynı zamanda İslam dinine yeniden bakışın zaruriliğini ve ancak bunun da Batı düşüncesinde dini algı ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. İnsanlık üzerinden Dünya’ya hükmeden Batı medeniyeti kültürünün mahiyetini anlayıp insanlık felsefesinin bu üç mesele çerçevesinde yeniden masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Hali hazırda Türklük mefkuresi Rusya, Çin, Batı Ülkeleri, İsrail ve İran gibi devletlerin kendi menfaatleri çerçevesinde bir araç olarak kullanılmasına ve bu kullanımın esasen biz Türk Milletlerinin öz Türklüğe dönüşe ve onu ilerletme ve geliştirme yoluna büyük zararı olmuştur. Çok yakın zaman içerisinde Dünyanın yeniden şekilleneceğini iddia eden ELEKBERLİ, bu yeni Dünya düzeninde Türk Milletleri kendi sözünü söylemesi için bu üç meselenin yeni bir ülkü olarak nitelendirilip bunu yeni nesillere aktarabildiğimizde Kızılelma ülküsü gerçekliğe ulaşabileceğini belirtti.

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi. Mustafa KILINÇ kapanış konuşmasında Doç. Dr. Faik ELEKBERLİ’nin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine ve öğrencilerine sunduğu bu katkıdan ötürü teşekkür ederek MAKÜ anmalığı takdim etti.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.