Nail Olpak'a Fahri Doktora Payesi Verildi

Okunma: 1624
Burdur 13 Ekim 2016 09:41
Videoyu Aç Nail Olpak'a Fahri Doktora Payesi Verildi
A
a

Vali Şerif Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak'a, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Senatosu tarafından verilen Fahri Doktora Payesi törenine katıldı.

   MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleşen törene Vali Şerif Yılmaz'ın yanı sıra Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, MAKÜ Akademik ve İdari Personeli Siyasi Parti Temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Burdur Yöresine ait müzik dinletisi ile devam eden programda açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptı.
   
   Rektör Korkmaz konuşmasında, “Üniversitemizin 10. Kuruluş Yılı etkinlikleri çerçevesinde Üniversite olarak sadece bulunduğu şehrin yani Burdur’un değerleriyle değil, Burdur’un yetiştirdiği değerli insanlarını bu kapsamda hatırlamak gerektiğini düşünüyoruz. Şehirler, sadece coğrafi ve doğal yapıları ile değil; ürettikleri ürünler, üretim kapasiteleri, sanayideki yapıları ve çok daha önemlisi yetiştirdikleri insan gücü ve insan kalitesi ile öne çıkar. Bu anlamda Burdur da böylesi şehirler arasındadır. Nail OLPAK da Burdur’umuzun gurur kaynağıdır. Üniversitemize teşrifleri de bizleri ayrıca mutlu etmiştir.” dedi. Rektör Korkmaz’ın konuşmasının ardından MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın özgeçmişi okunarak, Başkan Olpak için hazırlatılan hayatının anlatıldığı video gösterildi. Sonrasında Rektör Korkmaz tarafından senato kararı okunarak MÜSİAD Genel Başkanı Hemşehrimiz Nail Olpak’a Rektör Korkmaz tarafından binişleri giydirildi. Biniş törenin ardından Başkan Nail Olpak bir konuşma yaptı.
  MÜSİAD Genel Başkanı Olpak yaptığı konuşmada, "Öncelikle şahsıma verilen fahri doktora payesi için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin Senatosuna ve değerli Rektörümüze teşekkür ediyorum. Elbette bir üniversitemizin senatosunun kararı ile Fahri doktora payesi almak önemli, gurur verici, hem de Burdur Mebusu İstiklal Şairinin adını taşıyan memleketimin güzide üniversitesinden olunca daha da anlamlı" dedi Başkan Nail Olpak konuşmasının devamında “Eğitim için ayrıldığım Burdur, doğduğum şehir, baba ocağımdır. Tıpkı kendini aramak için evinden çıkıp dünyayı dolaşan ve sonunda yürüdüğü yolların kendisini başladığı yere getiren bir gezgin misali hissediyorum. Son, başa dönmektir derler. Çünkü insan kendisinden başlar kendinde biter.” Yıllardır iktisadi hayatın içinde yer aldığını ve ekonomiye ait değerlendirmelerde bulunmak istediğini belirten Nail Olpak, “ İktisadi hayatta yapılan hatalardan birisi ekonominin sosyal boyuttan ve ahlaki taraftan ayrılarak sadece matematiksel kurallara indirgenmesiydi. Doğmanın tesadüf, yaşamanın çatışma, ölümün ise son olduğunu dayatan bir anlayış vardı. Bu anlayış nedeniyle 20. yy’. daki dünya savaşı, uzun bir soğuk savaş dönemi, sayısız askeri darbe ve kriz yaşadı. Tarihte eşine rastlanmamış olayları bir yüzyıla sığdırdık. Nükleer bombaları, biyolojik savaşları, kitlesel göçleri gördük. 19. yy.’da bireysel alandaki kölelik kaldırılmıştı, 20. yy.’da bireylerin zincirlerinin toplumların ayaklarına takıldığını gördük. Bugün dünya nüfusunun % 20’si günlük 1.90 dolarlık bir gelirle hayatını sürdürmeye çalışıyor. Bu aşırı yoksulluk sınırı demektir.

   Bugün yine dünya nüfusunun % 1’inin serveti, dünyanın geri kalan nüfusunun %99’unun servetine eşittir. Dünyadaki ilk 80 kişinin serveti ise dünya nüfusunun yarınının servetine eşittir. Böyle bir dünyada köleliğin sona erdiğini söyleyebilir miyiz? Geçtiğimiz günlerde IMF 2016 Ekip Mali Gözetim Raporlarını açıkladı. Rapora göre silah sektörü hariç küresel mali borç, üretilenlerin 2 katından fazlasını borçlanın bir dünyaya tekabül ediyor. Acaba bu borcu kimlerden alıyoruz ve kimler hangi bedeller karşılığında ödüyor? Geleceğinizi ipotek ettirmekten daha büyük bir esaret olabilir mi? Köleliğin sonu denen 21.yüzyılda ise ülkelerin işbirlikçi hükümetler kanalıyla nasıl sömürgeleştiğini görüyoruz. Buna itiraz etmeye çalışan milletlere, kılıfına uydurularak vurulan darbeleri de yine yakinen biliyoruz. Dostluk enstrümantalleriyle çalınan düşmanlık şarkıları dinliyoruz.” ifadelerini kullandı. Vergilerimizle faiz borcumuzu ödeyemediğimiz 2001 yılından, gelirlerin büyük projelere dönüştüğü 2016 yılını konuşuyoruz diyerek ekonomik verilere dikkat çeken Nail Olpak, 2001 rakamlarıyla ülkemizde sadece kamunun faiz gideri, topladığımız vergilerin yüzde 103 üne karşılık veriyordu. Rakam olarakta 41 milyar Türk Lirasıydı. Yani vergilerinizin tümünü faize ödeyeceksiniz, yetmeyecek sadece faiz için 3 puanda borçlanacaksınız. Nerede kaldı ana para ödemesi, yatırımı neyle yapacaksın, kamu görevlilerin maaşını nasıl ödeyeceksin, sağlık eğitim gibi diğer kamu harcamalarını nereden sağlayacaksın. Doğrusu bir iş adamı olarak böyle bir işletme istemem. Çünkü böyle bir işletmeye batmış bile diyemeyiz.

  370 milyar dolar ülkenin faizden kurtulduğunu söyleyen Nail Olpak bunun ise 32 Yavuz Sultan Selim Köprüsüne denk geldiğinin altını çizdi. Başkan Nail Olpak konuşmasının devamında MÜSİAD olarak yaptıkları çalışmalar ve faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. Türkiye’de yeni bir hikâye yazıyoruz diyen OLPAK bunun seçim değil zorunluluk olduğunu vurguladı. Başkan Nail Olpak’ın konuşmasının ardından Vali Yılmaz tarafından kendisine çiçek takdimi yapıldı. Milletvekili Bayram Özçelik ve Rektör Korkmaz tarafından Olpak'a anmalık takdim edilerek program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 138 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 91 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 101 Oy (%31)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat