Petek'in Komisyon Başkanı Olmasına İtiraz Ettiler

Okunma: 2057
Burdur 5 Ekim 2016 17:10
Videoyu Aç Petek'in Komisyon Başkanı Olmasına İtiraz Ettiler
A
a

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanlığı'na, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek seçildi.

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan'ın başkanlığa Petek'i öneren önergesi üzerine söz alan Tanrıkulu, komisyon başkanlığını başka birinin yapmasının daha şık olacağını savundu. Tanrıkulu, "Böylece daha doğru mesaj vermiş oluruz, yarından itibaren bir tartışmanın da önünü kesmiş oluruz." dedi.

Petek ise bu açıklamayı esefle karşıladığını belirterek, basında çıkan bir takım söylemlerden, maksatlı yazılardan, çoğu daha sonra tekzip edilecek haberlerden hareketle, "Başkan siz olsanız şaibeyle başlar" cümlesinin önyargı ifade ettiğini söyledi.

Petek, seçilmesinin ardından milletin beklentilerini karşılayan, hakikati bulmaya gayret eden çalışmaların, komisyon ve divanın öncülüğünde yapılmasını temenni etti.

Demokratik bir usulde, anayasa ve içtüzüğe uygun olarak komisyon divanının seçildiğine işaret eden Petek, "Her komisyon üyemiz, bu komisyonda bugünden başlamak üzere görüş, düşünce ve önerilerini, araştırma yapılacak noktaları özgür biçimde açıklayacak, komisyonda değerlendirilecektir. Gerekli araştırmaları layıkıyla yapmak, milletimize bu borcumuz layıkıyla yapmak komisyonun görevidir. Divan üyelerinin iktidar partisinden oluşması, bu komisyondaki darbeye karşı ortak tutumumuzu, uzlaşma ruhumuzu etkilemeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Petek, darbe girişimine karşı toplu direnişin, tarihi gün olarak hafızalarına kazındığını anlattı. Darbeyi bastırmak için farklı düşüncelere rağmen ortak ruh konulmasaydı, belki bugün komisyon olarak toplantı yapamayacaklarını kaydeden Petek, komisyonlarının tarihi bir görev ifa edeceğini vurguladı. Reşat Petek, uyumlu, yararlı, milletin kendilerinden beklediklerine cevap verecek yoğun bir çalışmaya herkesin katkıda bulunacağına inancını dile getirdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 463 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 236 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 252 Oy (%26)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat