Pilot Üniversite seçilen MAKÜ'de Buluşma

Okunma: 1915
Burdur 11 Kasım 2016 10:59
Videoyu Aç Pilot Üniversite seçilen MAKÜ'de Buluşma
A
a

Geçtiğimiz Ekim ayında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan beş Üniversite arasında ilk sırada yerini almış, Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin geliştirilmesi alanında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenecek pilot üniversite seçilmişti.

Bu önemli proje ile ilgili MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Burdur Gelişim Enstitüsünde, Vali Şerif Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, MAKÜ Akademik ve İdari Personeli, Genel Sekreter Servet Olpak,  ilgili kamu kurumu, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör temsilcilerinin de katılımlarıyla MAKÜ ev sahipliğinde toplantı düzenlendi.
 
Toplantı Öncesi Rektör Korkmaz ve Vali Yılmaz basın mensuplarına kısa açıklamalarda bulundular. Basına kapalı olarak devam eden toplanıtının ilerleyen bölümlerinde proje ile ayrıntılı bir sunum yapılarak, tüm katılımcılarla birlikte projenin değerlendirilmesi yapıldı.
 
 
Rektör Korkmaz, toplantı öncesi yaptığı konuşmada;
Kalkınma Bakanlığı ve YÖK tarafından 2006 Yılından sonra kurulan 40 üniversite ile ilgili, bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaştırması adı altında yürütülen çalışmaya dahil olduklarını belirtti. Bu çalışma için hazırladıkları projenin, Ekim ayının sonunda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan beş üniversite arasında yer alarak kabul edildiğini. Projenin kabulü sonrası tüm paydaşlara, proje hakkında bilgi vermek, değerlendirmelerde bulunmak için ilk toplantımızı yapmak istedik dedi. Bundan sonra da daha geniş katılımcılarında yer alacağı toplantılar yapacaklarını ifade etti.
 
 
Rektör Korkmaz'dan sonra açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz yaptığı konuşmada;
Öncelikle bu önemli projenin ilimize kazandırılmasından dolayı Üniversitemizi tebrik ediyorum. İlimiz de özellikle baktığımız zaman tarım ve hayvancılık öne çıkıyor.  Birde Madencilik sektörü öne çıkıyor. Tarım ve hayvancık da özellikle süt üretimi ile ilgili potansiyeli olan bir iliz belli bir mesafeyi de yakalamışız. Üniversiteler değişik vesilelerle söyledim kurulduğu şehirlerin lokomotifleri olması lazım. Biz idarecilere, yöneticilere yol göstermesi gerekiyor o manada da MAKÜ gerçekten bölgeye sektöre öncülük yapma adına güzel bir proje hazırlanmış Üniversitemiz yönetimine, emek veren hocalarımıza, sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bu projeyi hep beraber hayata geçirmemiz gerekiyor.  Belki zor olan süreç bundan sonra başlıyor. Bugün hocam sağolsun böyle bir toplantı yaptıklarını ve bizim de katılmamızı istediler.   En azından bende bu güne kadar geçen süreçle ilgili yapılan çalışmaları, sektör içerisinde yer alan arkadaşlarımızla beraber dinleme fırsatı bulacağız. Artı bundan sonra bu yük hepimizin omuzlarında sadece bu yük Üniversitenin, Valiliğin omuzlarına bırakılmaması lazım. Bu yükün paylaşılması gerekiyor. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Daha bir ay önceydi Tarım Bakanımızı ziyarete gittiğimizde belki Üniversite ayağı eksikti. Biraz ani geliştiği için O gün orada yoktu ama sektörle ilgili sorunlar orada paylaşılmış çözüm önerileri konuşulmuştu.  Üniversitemizin bu önemli projesi ile çözüm önerisi bakımından ilimizin lokomotif sektörü olan hayvancılıkla ilgili çok iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Tarım Bakanlığımız geçen günlerde havza bazlı desteklemeleri açıkladı, bunun gibi özellikle belli konularda Üniversitemizin odaklanması hem kalitesini, hem de tanınırlığını artıracaktır. nasıl marka şehirse marka üniversite olma yolunda bu proje Üniversitemize ve ilimize katkı sunacaktır.
 
Dünyadaki dereceye giren üniversitelere baktığınızda belli konulara odaklanmış, dünyada aranılan, referans alınan üniversiteler olduklarını görüyorsunuz. Bu projeyle birlikte MAKÜ olarak bizde hayvancılık alanında inşallah referans üniversite olma konumuna geliriz. Bunun maddi boyutu ile beraber çok büyük destekleri olacaktır. Bu vesileyle sahadaki insanlara, bizzat işiyle ilgili katkısı olması açısından birebir vatandaşa katkı sunacak olması açısından da tam manasıyla şehir ile üniversitenin birleşmesi de gerçekleşmiş olacaktır. Hayırlı olsun diyorum, İlimize, ülkemize hayırlı olsun çünkü hayvancılık sektöründe sıkıntılar var bu konuda da bu projenin sorunlarının çözülmesi noktasında katkısı olur diye düşünüyorum. diyerek konuşmasını tamamladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 138 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 91 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 101 Oy (%31)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat