Kapat

Ramazan Canural- Garip Bir Cümle

Anasayfa
Bucak Ramazan Canural- Garip Bir Cümle
Reklam Reklam Reklam Reklam

GARİP BİR CÜMLE…

Geçenlerde sosyal medyada İlber Ortaylı’ya ait olduğu ileri sürülen şöyle bir cümle dikkatimi çekti:

“Bu oruç ne garip şey; bir lokma ekmek yiyorsun bozuluyor; ama milyonların hakkını yiyorsun bozulmuyor.”

Bu cümle öyle bir cümle ki, içinde birçok sakatlığı barındırmakla kalmıyor; insanların itikadî yönden yanlış yönlendirilmesine yol açıyor.

Bu sakatlıklara şöyle bir göz atalım:

BİR: Oruç gibi İslam’ın en önemli farzlarından birini bilerek veya bilmeyerek hafife ve hatta alaya alıyor.

İKİ: Orucu bozan en temel şeylerden olan “bir şey yemek, içmek” gibi herkesin bildiği basit bir kuralı “kul hakkı yemek” gibi ilgisiz bir “yeme eylemiyle” karıştırarak kafalarda soru işareti oluşmasına yol açıyor. Bu soru işareti salt olarak kul hakkı yemenin vahametini ön plana çıkarsa neyse, ama ondan daha fazla olarak, orucu yukarıda yazdığım BİR no’lu görüşteki kategoriye sokmaya çalışıyor.

ÜÇ: “Hem oruç tutup hem kul hakkı yiyeceğine; sadece kul hakkı yemesen, bu da yeter” gibi sakat bir görüşe kapı aralıyor.

DÖRT: “Kul hakkı yedikten sonra, oruç tutsan ne olur, tutmasan ne olur” gibi çok sorunlu bir görüşü gündeme getiriyor.

BEŞ: Bir Müslüman’ın hem oruç tutup hem kul hakkı yememek gibi iki güzelliği bir arada yaşayabileceğini, belki aklına dahi getirmek istemiyor.

ALTI: Toplumumuzda dinî hassasiyeti olmayan kesimler tarafından sık sık gündeme getirilen “dindarların ortaya koyduğu kusurları ve işlediği günahları” bire beş katarak ön plana çıkarmak gibi klişe bir davranışı yine dolaylı olarak sergilemeye çalışıyor.

Ne diyelim, Allah izan versin.

KÂZIM ARSLAN

Kendisiyle kişisel bir tanışıklığım ve görüşmüşlüğüm olmadı. Denizli’de hukukçu ve işadamı kimliğiyle tanınmasına rağmen elbette sadece bu özellikleriyle değil; siyasetçi kimliğiyle de ön plana çıktı. Yıllar önce DEHA Gazetesinde köşe yazarlığı yaptığı dönemlerde gazetede sütun komşumdu.

Sempatik, güler yüzlü, kibar görünümlü bir beyefendiydi. Eminim ki bir çok seveni vardı. Geçenlerde erken yaşta aramızdan ayrılarak sevenlerini hüzne boğdu.

Allah rahmet eylesin.

Reklam Reklam Reklam