Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 20°C
Az Bulutlu
http://www.nnchaber.com/wp-content/uploads/2019/11/KUZENLER.gif

Sabancı Vakfı Seçti: Lisinia Doğa, Fark Yaratanlardan Biri Oldu

12.07.2019
A+
A-
Reklam

Sabancı Vakfı’nın Türkiye’de, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin farklı alanlarda yaptıkları çalışmalar ile yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılarak topluma ilham vermek amacıyla 2009 yılından bu yana yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programı, onuncu yılını tamamladı. On yıldır yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları gidermek üzere geliştirdiği projelerle topluma cesaret veren 190 Fark Yaratan’ın videoları, yurt içinde ve yurt dışında 33 milyonu aşkın izlenme rakamına ulaştı.

Sabancı Vakfı’nın onuncu sezonunda 15 “Fark Yaratan”dan biri olan Lisinia Doğa, veteriner hekim Öztürk Sarıca tarafından Burdur Gölü’nün kıyısında 2005 yılında temelleri atılan bir alan. Doğanın korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla 9 alt başlıkta proje gerçekleştiren Lisinia Doğa, bugüne kadar yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 120 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı.

Yaptığı projelerle yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı olan Lisinia Doğa’da, “Kansersiz Gelecek Elimizde” projesiyle bilgilendirme, “Yaşamak için Burdur Gölü’nü Yaşat” projesiyle ise gölün korunması ve lavanta tarlalarıyla ekolojik üretime katkı çalışmaları yürütülüyor. Destek ve hibe kabul etmeyen bir doğa projesi olan Lisinia Doğa, yöre halkının yeni ürünlerle tanışması ve doğal denge bozulmadan tarım yapılmaya devam etmesi amacıyla Burdur civarındaki köylerde bölgenin doğasına özgü bitkiler de üretiyor.

Türkiye’nin ilk yaban hayat rehabilitasyon merkezini kuran Sarıca, yaban hayatı açısından Türkiye’nin en önemli alanları arasında bulunan Burdur Gölü havzasının korunmasını ve yaban hayatının sürdürülebilirliğini sağlıyor. Bugüne kadar merkeze getirilen 600’e yakın hayvan arasında pelikandan kara akbabaya, atmacadan şah kartalına, kulaklı orman baykuşundan balıkçıla kadar pek çok farklı tür bulunuyor.

 Güler Sabancı: “Fark Yaratanlar’ın özünde insan sevgisi ve fedakârlık var”

Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar Programının, toplumda bir şeyleri değiştirmeyi başaran bireyleri görünür kılması ve başkalarını da adım atmaya özendirmesi açısından önemli bir farkındalık oluşturduğuna değinen Güler Sabancı: Bu programın özünde insan sevgisi ve fedakâr insanlar var. Bugün bir araya geldiğimiz 15 Fark Yaratan’ın her birinin hikayesinden çok etkilendim. Örneğin, işaret dili ile işitme engellilere matematik anlatan Pelin Baykan’ın hikayesi olağanüstüydü. Köy okullarına bisikletiyle kitap taşıyan kütüphaneci Hakan Yücel’in hikayesinde onu bekleyen çocukların gözlerindeki ışığı görmek müthişti. Mardin’de engelli hayvanlar için protez üreten Hasan Kızıl, atılan eski oyuncakları tamir ederek yeniden sevinç yaratan Muammer Kavazoğlu gibi Fark Yaratan hikayelerinin hepsi de çok etkileyici ve cesaret verici. Pek çok insanın bu hikayeleri izlediklerinde onlardan ilham alacağını ve daha iyisini yapmak için çalışacaklarına inanıyorum, bu programla en büyük kazanımımızın bu olacağını düşünüyorum.”

Rakamlarla “Fark Yaratanlar”

Fark Yaratanlar programına 10 yılda

 • 1.094 kişi ile röportaj yapıldı.
 • 149 bin km yol kat edildi.
 • 2.700’den fazla aday başvurdu.
 • 78 ilden başvuru geldi.
 • 42 ilden toplam 190 Fark Yaratan seçildi.
 • 276.600 kişi sosyal medyada (Facebook-Twitter-Instagram) “Fark Yaratanlar”ı takip ediyor.
 • 33 milyonu aşkın video izlenme rakamına ulaşıldı.

 

Fark Yaratanlar Programının Fark Yaratan İsimlere Katkıları:

 

 • %96’sı çalışmalarına görünürlük ve güvenilirlik kazandırdı.
 • %72’si programdan sonra basından daha çok ilgi gördü.
 • %63’ü çalışmalarını yaygınlaştırdı.
 • %61’i gönüllü, üye ve/veya bağış artışı sağladı.
 • %53’ü diğer Fark Yaratanlar ile iletişime geçti.
 • %52’si kamu, özel sektör veya sivil toplum kuruluşları tarafından iş birlikleri için arandı.
 • %48’i çalıştığı alandaki karar vericileri olumlu etkiledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.