Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 10°C
Sisli

Taceddin Akbaş Yazdı: Salda Gölü

08.08.2019
A+
A-
Reklam

SALDA GÖLÜ ‘POLEMİK’ DEĞİL

EKONOMİK GÖLÜMÜZ OLMALI!

Önceleri varsa da, son birkaç yıldır büyük bir Allah (c.c) lütfu ve mükemmel bir tabit hârikası mekânlarımızdan biri olan ve onca çabamıza ya da ihmal veya umursamazlığımaza rağmen kirletmeyi başaramadığımız Salda Gölümüzü ve çevresini; kısır çekişmelerle, yersiz ve zamansız tartışmalarla bir polemik konusu, ‘tartışma gölü ve havzası’ hâline getirmeyelim! Dolayısbıyla da bilgi kirliliğine neden olmayalım!

Kısacası ve açıkçası; kısır çekişmeler, politik sürtüşmeler, gereksiz tartışmalar ve yersiz çekişmeler nedeniyle biz bu Gölümüzü kirletmeye başladık maalesef. Bu olumsuzluklar devam ederse ki, inşaAllah devam etmez. Burayı sadece günübirlik, turist çekme, hattâ görümlük bir göl ve çevre hâline getirmekten öteye geçemeyiz!

Daha doğrusu, son günlerde Türkiye’nin gezilip görülmeye değer ama kalınmaya veya barınmaya hazır olmayan bir turizm alanı durumuna gelen; yani kendi özelliği ve güzelliği ile beraber Vali Hasan Şıldak’ın yoğun çabası ve hassasiyeti, basın mensubu arkadaşlarımızın da tahşidâtları sayesinde Ülkemizin gündemine giren, dolayısıyla da ister yurt içinden olsun ister yurt dışından tüm turistlerin cezibe-çekim merkezi haline gelen bu tertemiz Gölümüz ve yemyeşil çevresi; küçük ama güzel bir tatil köyü olabilecekken sadece ve sadece turist çekmeye mâtuf çalışmalara sahne oluyor!

Daha kısacası ve açıkçası; Salda Gölü ve çevresi, Hükümetin ilgili Bakanının açıklamalarına ve şehrin Valisinin “Çivi çaktırmayız” şeklindeki sözlü ve yazılı teminâtlarına rağmen; bazı iyi ya da kötü niyetli kişilerin, siyasetsiz siyasetçilerin, soyut çevrecilerin ve sorumsuz STK’ların ‘mübâlâğalı bir şekilde’ koruma altına almaya çalıştıkları bir alan olarak sürünmeye, hem de yüzüstü sürünmeye devam ediyor!

SALDA’YA ÇİVİ ÇAKTIRMAYALIM

DERKEN SINIFTA ÇAKMAYALIM!!

Bir dönem ‘Türkiye’nin Süt Pınarı veya Hollanda’sı, Tekeler Yöresi, Göller Bölgesi, Güller ve Gönüller Diyarı gibi iyi-güzel ün ve ünvanlara sahip olan İlimiz Burdur’un gülleri kurudu, göllerinin suları çekilmeye, hayvancığılı ve tekeleri can çekişmeye, gönüllerinin de incinmeye; Dolayısıyla da ekonomisi dar boğaza girmeye başladığı bir dönem de Salda Gölümüz imdâda yetişmişti! Ancak, bu yıl, her gün altın yumurtlayacak kadar değerli ve mavi bayraka aday olan Gölümüz işin uzmanlarının değil, politikacıların veya istismarcıların tartıştığı ve bir kısır döngü hâline getirdiği bir göl hâline gelmeye başladı maalesef! Ve bu durum uzayıp giderse, Gölümüzün câzibesi kalmadığı gibi, getirisi de kalmaz ve avcumuza konan Salda Kuşu uçar gider! Daha doğrusu, biz ‘Salda’ya çivi çaktırmayalım!’ derken sınıfta çakabiliriz!

YEGÂNE HEDEFİMİZ SALDA’YA TURİST ÇEKMEK

DEĞİL, AYNI ZAMAN DA PARA ÇEKMEK OLMALI!!

(EY SALDA GÖLÜ! YERİNDE SAYYY MARŞ MARŞ!!)

Yukarıda da arz etmeye çalıştığım gibi, Türkiye’nin Maldivyası ya da Saldivyası olarak lânse ettiğimiz Salda Gölümüz kısa sürede yerli ve yabancı turustlerin ilgisine ve merâkına mûcib veya alâkasına mazhar bir Göl oldu. Ki, ziyaretçi sayısı ve ister yerel olsun ister ulusal, basın yayın organlarının ilgisi bunu ispatlıyor… Amma ve lâkin, Salda’mız henüz apalama aşamasında iken koşmaya-koşturulmaya başladı-başlatıldı. Ancak, Salda bugünkü haliyle kalımlık değil sadece görümlük olur! Ve bir gören bir daha gelmez, gelse bile birkaç saat sonra çeker gider. Çünkü, bu tabiat hârikamız bir harika olmaktan çıkıp polemik sahası ve istismar konusu olmaya, dolayısıyla da yerinde saymaya devam ediyor!

Oysa aklın yolu birdir ve gerek Dünya da ve gerekse Türkiye’de Salda’mıza benzeyen başka göller ve tabii alanlar mutlaka vardır. Ve biz kendi plan ve projecilerimize veya tasarımcılarımıza, çevrecilerimize veya çevre mühendislerimize, teknisyenlerimize güvenmiyor isek, güvendiğimiz bir ülkenin ya da ilin tip projeblerini bâri kopya edelim ve Salda’yı bir polemik gölü değil, dinamik ve ekonomik gölü hâline getirelim!

Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; Salda Şehrimize olduğu kadar komşu illerimiz Afyon, Antalya, Denizli ve Isparta gibi illerimize de oldukça yakın bir mermez. Ve Salda bugün itibariyle (övünmek gibi olmasın ama) meslektaşlarımızın sayesinde iç ve dış dünyaya tanıtıldı. O nedenle, biz bu fırsatı iyi değerlendirelim, nîmeti ganîmete dönüştürelim ve göle maya çalmak yerine beynimizi çalıştıralım; ferâset, basîret ve aklımızı kullanalım! Dolayısıyla da İlimizin ve ilçemizin mâkus tâlihini değiştirip ekonomisine katkı sağlayalım!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

HAZIRLIKLA FIRSATIN BİR ARAYA GELMESİ

BİZİM ‘ŞANS’ DEDİĞMİZ ÇOCUĞU DOĞURUR!

Anthony Robbins

HER ŞEYE HOMURDANLAYA ALIŞMIŞ OLAN KİMSE

FIRSAT KAPIYI ÇALINCA BİLE GÜRÜLTÜDEN YAKINIR

Confedences

BÜTÜN ZORLUKLARIN ORTASINDA FIRSATLAR YATAR

Alfred de Mussed

DURUMUN DİLEDİKLERİ GİBİ OLMAMASINDAN

YAKINAN KİMSELER, KARŞILARINA ÇIKAN

DURUMLARI DEĞERLENDİNREMEYEN İNSANLARDIR(!)

Bernard Shaw

EN BAŞARILI İNSANLAR, BU AYRICALIKLARINI FARKLI

BİR YETENEĞE SAHİP OLDUKLARI VEYA KENDİLERİNE

BİR FIRSAT SUNULDUĞU İÇİN ELDE ETMEMİŞLERDİR

ELDE OLAN FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMİŞLERDİR(!!!)

Bruce Barton

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.