Tefenni'de alternatif kış yem bitkisi Ryegrass çiftçilere tanıtıldı

Okunma: 2192
Tefenni 12 Kasım 2016 19:38
Videoyu Aç Tefenni'de alternatif kış yem bitkisi  Ryegrass çiftçilere tanıtıldı
A
a

Tefenni İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından organize edilen alternatif kış bitkisi Ryegrass, Tefenni Karamusa köyünde tanıtıldı. Kış mevsiminde yetişen Ryegrass alternatif yem olarak kullanıyor.

Tefenni İlçe Müdürlüğü tarafından organizasyonu yapılan yeni yem bitkisi Ryegrass Tefenni Karamusa köyünde çiftçilere tanıtıldı. Tanıtım gününe 200 çiftçi takip etti. Ryegrass kış mevsiminde yetişen altarnetif bir yem bitkisi.
RYEGRASS BİTKİSİ NEDİR ?
Rygras, Ülkemiz hayvancılığında  kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla kışın yetiştirilen alternatif bir yem bitkisidir. enerji ve protein değerleri fabrika yemlerine  eşdeğerdir. en ideal büyüme sıcaklığı +6 ile +25 derecedir. yılda 5-6 defa biçilir. her biçimde dekara 2 ton yeşil ot verir. bölgemizde yetiştirme dönemleri ağustos sonundan , şubat sonuna kadar ekimi yapılır. ekimle birlikte dekara 25 kğ. 20.20.0 gübresi kullanılır. dekara 5 kğ tohum kullanılır. dekara 60 TLyem. bitkisi desteği vardır. otlatma,  yeşil ot, paket ve silaj olarak değerlendirilir.özellikle kışın tarlaların boş kaldığı yerlerde üretime devam edilir. ağustos sonunda ekilir mayıs sonuna kadar üç biçim yapılır. mayıs sonunda sökülerek yerine silajlık mısır ekilir. bu da bir yılda iki ürün demektir.  dekara 5 kğ tohum kullanılır. 60 TL. devlet desteği vardır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 103 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat