Kapat

Valilik Aşırı Yağışların 1 Haftalık Acı Bilançosunu Açıkladı

Anasayfa
Bucak Valilik Aşırı Yağışların 1 Haftalık Acı Bilançosunu Açıkladı
Reklam Reklam Reklam Reklam

İlimiz genelinde son 1 hafta içinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle, İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı bazı köylerimizde, tarım alanları başta olmak üzere, köy yolları ve Büğdüz Köyümüzde bazı evler ve eklentilerinde su baskınları yaşanmıştır.

Yaşanan su baskınları ile ilgili, Valiliğimizin koordinasyonu altında İl Özel İdaresi, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, etkilenen bölgelerde gerekli müdahale ve hasar tespit çalışmaları hızlı bir şekilde yapılmıştır.

Bu kapsamda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, en az % 30 zarar gördüğü beyan edilen Tefenni, Kemer ve Merkez İlçelerinde ilgili teknik personelce yerinde hasar tespit çalışması yürütülmüştür.

·         Tefenni İlçesi Yeşilköy’de 137 üreticiye ait 4.000 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

·         Tefenni İlçesi Başpınar Köyünde 50 üreticiye ait 500 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

·         Kemer İlçesi Akören Köyünde 100 çiftçiye ait 1.500 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Haşhaş) % 40 oranında hasar gördüğü,

·         Kemer İlçesi Elmacık Köyünde 100 çiftçiye ait 2.000 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Şeker Pancarı) % 40 oranında hasar gördüğü,

·        Merkez İlçe Büğdüz Köyünde 602 üreticiye ait 2.394 dekarlık tarla ürününün (Yonca, Mısır, Arpa, Çavdar, Yulaf, Muhtelif Sebze) % 30 ile % 70 arası hasar gördüğü tespit edilmiştir.

İl Özel İdaresi tarafından aşırı yağıştan etkilenen köy yolları ile ilgili yapılan çalışmalarda;

·         Merkez İlçemiz Büğdüz Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (Büğdüz-Kökez Yolları) 3 gün süre ile 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı, 2 adet kamyon ve 4 personel ile müdahale edilmiş, kapanan yol satıhı şarampoller açılmıştır.

·         Merkez İlçemiz Kozluca-Erikli Köyleri arasında ulaşımı sağlayan yolda meydana gelen su baskınına 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı ile müdahale edilmiş, kapanan şarampoller açılmış, dolarak çalışmaz hale gelen sanat yapıları yenilenmiştir.

·         Tefenni İlçemiz Beyköyde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

·         Tefenni İlçemiz Ece Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

·         Tefenni İlçemiz Sazak Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi (greyder) ile müdahale edilmiştir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri tarafından Büğdüz Köyünde yapılan çalışmada;

·         Aşırı yağıştan etkilenen bazı ev ve eklentilerde çamur ve su pompaları ile tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir.

·         İlgili teknik personel tarafından yaşanan su baskınları ile ilgili hasar tespitleri yapılmıştır.

Aşırı yağışlar nedeniyle, İl Merkezi ve bazı İlçelerimizde yaşanan su baskınları ile ilgili ilk andan itibaren gelen ihbarlar sorumlu kurumlarımız tarafından değerlendirilerek, yaşanan olaylara hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Ayrıca yapılan hasar tespit çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından bağlı olduğu Bakanlığa, İl AFAD Müdürlüğümüz tarafından AFAD Başkanlığına bildirilmiştir.

Reklam Reklam Reklam