Yağış olmazsa verim ve kalite düşer

Okunma: 1979
Burdur 23 Kasım 2016 18:33
Videoyu Aç Yağış olmazsa verim ve kalite düşer
A
a

Meteorolojiden alınan tahmini Burdur ve Antalya çevresinde görünen bilgilere göre Aralık ayının ilk ve ikinci haftası yağışın olacağını belirten Başkan Özdemir, “Çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve tarım ürünlerinin ihtiyacı olan can suyu  bereketli yağışların gelmesini bir an önce temenni ederiz.”ifadelerini kullandı.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir, Bucak’ta yaşanan kuraklık ve alınması gereken önlemler ile ilgili basın açıklaması yayımladı. Kuraklığın Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde etkisini büyük oranda gösterdiğini ifade eden Başkan Özdemir, “Ekim ayı itibari sonbahar yağışları diye adlandırdığımız yağışların istenen düzeyde olmaması öncelikle tarım olmak üzere birçok sektörlerde de olumsuz etkilerini gösterdi. Yeterli yağış olmaması durumunda özellikle hububatta ve diğer tarım ürünlerinde önemli verim ve kalite kaybı yaşanabilecektir.”dedi.
Meteorolojiden alınan tahmini Burdur ve Antalya çevresinde görünen bilgilere göre Aralık ayının ilk ve ikinci haftası yağışın olacağını belirten Başkan Özdemir, “Çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve tarım ürünlerinin ihtiyacı olan can suyu  bereketli yağışların gelmesini bir an önce temenni ederiz.”ifadelerini kullandı.
Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir’in, Bucak’ta yaşanan kuraklık ve alınması gereken önlemler ile ilgili yayımladığı basın açıklaması şöyle: “Günümüzde dünyada, karşılaştığımız küresel ölçekte en büyük sorunlardan birisi olan kuraklık, bugün gelinen nokta itibariyle ülkemizde özellikle Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde etkisin büyük oranda göstermeye başladı. Ekim ayı itibari sonbahar yağışları diye adlandırdığımız yağışların istenen düzeyde olmaması öncelikle tarım olmak üzere birçok sektörlerde de olumsuz etkilerini gösterdi.
Tarım sektöründe kuraklığın anlamı, diğer sektörlerden daha farklıdır. Çünkü bitkiler için yıl içerisinde yağan toplam yağıştan çok, büyüme dönemlerinde bitki kök bölgesinde var olan su daha önemlidir. Dolayısı ile bitkilerin çıkış ve gelişme döneminde ihtiyaç duydukları suyun toprakta bulunamaması, tarımsal kuraklık olarak adlandırılmaktadır.
Kurak bir sonbahar geçirdiğimiz şu günlerde özellikle Akdeniz ve iç Anadolu bölgesinde mevsim normallerinin çok altında yağış olması 2016-2017 yılı tarımsal üretimde ve pazarlama döneminde ekim ayı itibari ile başladı. Ekim ayında başlayan kışlık hububatlar, bazı baklagiller, yem bitkileri, kinoa ve bazı sebzeler Ekim ve Kasım ayılarında yeterli yağış olmaması durumunda özellikle hububatta ve diğer tarım ürünlerinde önemli verim ve kalite kaybı yaşanabilecektir.
Yağışların devamlılığını sağlayarak, su arzını artırmak elimizde olmasa da, kuraklıktan kaynaklanan olumsuz etkileri azaltmak elimizdedir. Şu günlerde yaşanan Kuraklığın olumsuz etkilerini azaltmak için kuraklığa dayanıklı bitkiler ve tohumlar ekilmesi tarımda düşen verimin ve kalitenin önlenmesinde faydalı olacaktır ve  çiftçimizin uğradığı zararı azaltacaktır.
Çiftçilerimize kurak ve soğuk geçen şu günlerde bazı hububat ve yem bitkilerinde soğuk ve kuraklığa dayanıklı yüksek tarım ürünlerin bazıları şunlardır.
Ekmeklik Buğdayda (Tosunbey, Bayraktar, Demir2000, Kenanbey) Makarnalık buğdayda (Kızıltan91,  Mirzabey2000 Altuntaş 95 Çakmak 79) , arpa (Beyşehir 98,  Konevi 98 , Karatay 94 Larende ) yem bitkisinde özellikle macar fiği, yonca, korunga,  burçak, mürdüm, tritikale, soğuklara dayanıklılığı yüksek olan yem bitkileridir.
Yağışların mevsim normallerinin altında olduğu şu günlerde çiftçilerimizin ekiliş yaparken iklim şartlarını göz önünde bulunarak ekim yapmasını tavsiye ederiz. Meteorolojiden alınan tahmini Burdur ve Antalya çevresinde görünen bilgilere göre Aralık ayın ilk ve ikinci haftası yağışın olacağı tahmin edilmektedir. Çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve tarım ürünlerinin ihtiyacı olan can suyu  bereketli yağışların gelmesini bir an önce temenni ederiz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 491 Oy (%45)

  • Daha İyi Olabilir : 293 Oy (%27)

  • Beğenmedim : 296 Oy (%27)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat