Yeni Kimlik Kartı için ilk müracaat Vali Yılmaz ve Hanımefendi Yılmaz'dan

Okunma: 5399
Burdur 25 Kasım 2016 20:04
Videoyu Aç Yeni Kimlik Kartı için ilk müracaat Vali Yılmaz ve Hanımefendi Yılmaz'dan
A
a

Vali Şerif Yılmaz ve Hanımefendi Hilal Yılmaz Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartı müracaatlarını yaptılar.

   Akdeniz Bölgesi için pilot il olarak belirlenen Burdur ilinde pazartesi gününden itibaren Burdur Merkez ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinde yeni Kimlik Kartı müracaatları alınmaya başlayacak.

   Bu kapsamda bugün Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünde Yeni Kimlik kartı için ilk müracaatları Vali Şerif Yılmaz ve Hanımefendi Hilal Yılmaz yaptılar.
Vali Yılmaz yapmış olduğu Yeni Kimlik Kartı Müracaatı sonrası Basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  “Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanların yenilenmesi süreci ile ilgili Akdeniz Bölgemizin pilot ili seçilen Burdur’da Kimlik Kartlarımızın müracaatlarını almaya başlıyoruz. Yeni Kimlik Kartı müracaatını bugün ilk olarak bizler yaptık. Arkadaşlarımız başarılı bir şekilde müracaatımızı tamamladılar. Baktığımız zaman Cumhuriyet dönemimizle beraber, Nüfus Hürriyet Cüzdanı diye kullandığımız defterler vardı. Bir hale tek yapraklı Kimlik kartlarına dönüştü. Şuanda içinde bilgilerin hapsedildiği, parmak izlerinin de dahil olduğu ve bilgilerin çiplere yüklendiği, vatandaşımızın bildiği şekliyle ehliyetlere benzer yeni kimlik kartlarımızı dağıtmaya başlayacağız. Bu bölge illerimizden Antalya ve Isparta’dan da isteyen ve talep olduğu takdirde müracaatlar ilimizde  alınacak. Tabi ki bu randevu sistemiyle sırayla olacak. Burada bir plan dahilinde tüm vatandaşlarımıza yoğunluk olmadan kargaşa yaşanmadan kimlik kartların verilmesini gerçekleştirmiş olacağız. Bununla ilgili arkadaşlarımız gerekli eğitimleri kursları aldılar. Teknik alt yapı olarak da donanım sağlandı. Bugün itibariyle de başlamış olduk. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

   Yeni Kimlik kartı başvurusu için şahsen veya randevu alarak başvuru yapılabilecek. Başvuru esnasında son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasoport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin müracaat eden kişinin yanında bulunması gerekiyor.

   Mernis Sisteminden kişinin kimlik bilgileri kontrol edildikten sonra vatandaşın yanında getirdiği biyometrik fotoğraf taranarak sisteme yükleniyor. Daha sonra kişinin avuç ve parmak izi alınarak sistem üzerinden yapılan işlem vatandaşa kontrol ettirildikten sonra müracaat onaylanıyor.
Onay verilen işlem Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kimlik kartı basım merkezine online olarak gitmektedir. Burada hazırlanan yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı vatandaşımızın başvurusu esnasında belirttiği adresine PTT tarafından teslim edilmektedir. Bu süre yaklaşık 10 - 15 gündür. 

  Yeni Kimlik kartını teslim alan vatandaşlarımızın elinde bulunan nüfus cüzdanlarını herhangi bir kuruma veya kişiye teslim etmeleri gerekmiyor. Yeni Kimlik kartlarını teslim almaları ile birlikte eski nüfus cüzdanları otomatik olarak sistemden düşümü yapıldığından kullanılamayacaktır.

Yeni Kimlik Kartı ücreti 15 TL'dir
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 105 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat