Yerel Medya Antalya’daki Eğitimde Buluştu

Okunma: 3114
Burdur 18 Kasım 2016 18:15
Videoyu Aç Yerel Medya Antalya’daki Eğitimde Buluştu
A
a

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitiminin 4.ncüsü Antalya Porto Bello Hotel’de düzenlendi.

Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi’nin açılışına Antalya Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Antalya İl Müdürü Esen Diler, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya, Burdur, Isparta ve Konya’da görev yapan basın mensupları ve kamu kurum personelleri katıldı.

Bağımlılık konusunda nelere dikkat edilmesi nasıl bir ortak dil kullanılmasının ele alındığı seminerin açılış konuşmasını yapan BYEGM Antalya İl Müdürü Esen Diler, seminerin BYEGM ve Yeşilay işbirliği ile gerçekleştirildiğini söyledi. Madde kullanımının gittikçe arttığını işaret eden Müdür Esen Diler, “Ülkemizde ve Dünyada madde kullanımı gittikçe artmakta ve Maalesef madde kullanım yaşı hızla düşmektedir. Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlığı da aileye ve topluma ekonomik sosyal, psikolojik yükler getirmektedir. Bağımlılıklarla mücadele eğitim, sağlık, güvenlik teşkilatlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları özellikle de medyanın katkıları büyük önem arz etmektedir.

Bu nedenle başta uyuşturucu olmak üzere alkol bütün bağımlılıkları kapsayacak kitle iletişim araçlarının bilgilendirme ve gençleri yönlendirme fonksiyonu ortadadır. Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması yanlış ifadeler ve iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik ve görsel kullanımının önlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle toplumun başlıca yönlendirme aracı olan medyanın bağımlılıkla iletişimde etkinliğinin artırılması, mücadeleye bir katma değer katacaktır. 2016 -2018 uyuşturucu ile mücadele eylem planı iletişim bölümünde uyuşturucu ile mücadele konusunda kamuoyunda en etkin biçimde bilgilendirerek farkındalık yaratacak ve kamuoyunun mücadele sürecine dahil olmasını sağlayacak profesyonel iletişim stratejilerini oluşturmak, hayata geçirmek amaçlanmıştır. Bu noktadan hareketle Basın Yayın ve Enfermasyon Genel Müdürlüğümüz ile Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol doğrultusunda yerel medya bağımlılık Farkındalığı eğitimi projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile 700 basın mensubu, 400 kamu kurum personeli ve 150 yeşilay gönüllüsüne ulaşılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Eğitimin il sunumunu Antalya Rehberlik Araştırma Merkezi PDR Bölüm Başkanı Harun Karabulut yaptı. Karabulut sunumunda Bağımlılık belirtileri, dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda detaylı bilgi vererek; “Vücudun bir yada bir çok işlevini olumsuz yönde etkileyen maddeleri kullanmaya karşı önlenemez bir istek duymaya madde bağımlılığı denir. Kişi bundan zarar gördüğü halde madde kullanımını bırakamaz ve kullanmaya devam eder. Bağımlılıktan korunmanın en güzel yolu hiç başlamamaktır. Uyuşturucu maddeler kullanımına gore üçe ayrılır. Uyuşturanlar, uyaranlar ve hayal gördürenlerdir. Madde bağımlılığının da üç belirtisi vardır. Fiziksek belirtiler, Davranış belirtileri ve psikolojik belirtiler. Uyuşturucu tedavisinde en önemli şey kişinin tedavi olma isteğidir” dedi.

Uyuşturucu Madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konular hakkında eğitim veren İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan; “Uyuşturucuya başlama yaşı artık çok aşağılarda. Bizlerin hedefi sağlıklı bir gelecek inşaa etmek. Sizler hepiniz mesleklerinde profosyonel insanlarsınız. Bizim burada sizlerle paylaşacağımız konular haber yazarken uyuşturucu kullanımını özendirecek, onların ilgisi çekecek, yada kullananların itibarını zedeleyecek, onurunu kıracak ifadeleri kullanmaktan kaçınmak için neler yapabiliriz konuları. Haber yazarken yada basın bildirimi yayınlarken uyuşturucu kullanımı ve bağlantılı suçlara ilişkin içerikte abartıdan kaçınılmalıdır. Uyuşturucu kullanan bireylere nasıl yardım edileceği konusu programlarda, yayınlarda ve bildirilerde daha çok işlenmelidir. Haberlerde uyuşturucunun adı verilmemeli madde olarak belirtilmelidir. Metin içerisinde isim zikredilmemesi ve gösterilmemesi haberlerde çok önemlidir. Uyuşturucunun birey üzerindeki geçici etkilerine yer vermek risk gruplarını uyuşturucu kullanımına yönlendirebilir. Uyuşturucu kullanımını normalleştiren, özendiren tasvir ve ayrıntılardan kaçınılmalıdır. Uyuşturucu kaçakçılığını, satışını ve suç tekniklerini ayrıntılarıyla anlatmak, uyuşturucu kaçakçılığı yapan kişilerle ilgili özendirici sıfatlardan kaçınılmalıdır. Uyuşturucu ile mücadelede başarı hikayelerini öne çıkaracak haberler çıkarılmalıdır” dedi.

Eğitim sonunda, eğitime katılan basın mensupları gruplara ayrılarak kendilerine verilen metinler doğrultusunda madde bağımlılığı ile ilgi örnek vaka incelemesi ve haber hazırlama çalışması yapıldı.Haber çalışmaları Prof. Dr. Peyami Çelikcan tarafıında incelenerek basın mensupları tarafından değerlendirildiler. Eğitim sertifika dağıtımı ile sona erdi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 468 Oy (%49)

  • Daha İyi Olabilir : 237 Oy (%25)

  • Beğenmedim : 255 Oy (%27)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat