ZTYO'da Meme Kanseri Anlatıldı

Okunma: 2133
Bucak 5 Kasım 2016 08:40
Videoyu Aç ZTYO'da Meme Kanseri Anlatıldı
A
a

Meme kanseri ile ilgili olarak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu'nda 'Meme Kanseri Farkındalık Haftası' çerçevesinde bir seminer düzenlendi. 

Bucak ZTYO'da Konferans Salonu'nda gerçekleşen seminere Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Adnan Kalkan başta olmak üzere akademik personel,Özel Lider Hastanesi  Genel Cerrahi Op. Dr. Ali Yılmazcan ve hastane personeli yüksekokul öğrencileri katıldı.

Genel Cerrahi Op. Dr. Ali Yılmazcan, seminere katılan  öğrencilere meme kanseri hakkında bir sunum yaptı. Meme kanserinin insanlık tarihi ile aynı olduğunu belirten Yılmazcan, "Dünyada kadınlarda görülen en sık kanser türü meme kanseridir. Amerikalı bilim adamları yaptıkları çalışmalar sonucunda 8 kadından birinin meme kanseri olacağı kanısına ulaşmışlar. Meme kanseri kadınlarda en sık ölüme neden olan kanser türleri arasında ikinci sırada yer alıyor" dedi.

Meme kanserinin belirtilerini de anlatan Yılmazcan, "Kadınların en çok fark ettiği belirtiler arasında ele gelen sertlik var. Meme cildinde yara ve kızarıklık da meme kanseri belirtisi olabilir. Memede hiçbir şikayetiniz yoktur ama kol altında yara olabilir. Bu da meme kanseri ile alakalı olabilir. Meme kanseri en çok kol altındaki lenf benzerlerine yayılır" dedi.

Yılmazcan, konuşmasının ardından salonda bulunan kadınların meme kanserine ilişkin sorularını cevapladı. Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Adnan Kalkan, yapmış olduğu seminerden dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 146 Oy (%42)

  • Daha İyi Olabilir : 96 Oy (%28)

  • Beğenmedim : 105 Oy (%30)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat