Afyonkarahisar hasadı yapılan fasulye fiyatıyla üreticiyi sevindirdi

Şuhut'ta hasadı yapılan fasulye fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü

Şuhut'ta hasadı yapılan fasulye fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü
- Tarlada kilosu 25-30 TL arasında değişen fiyattan üretici memnun, ancak tarım işçileri yevmiyelerinin artırılmasını istiyor.

Kadir Han Çakır
AFYONKARAHİSAR (İHA) - Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde hasadı devam eden fasulye tarlada kilosu 25-30 TL arasında değişen fiyatıyla bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü. Hasadı yapan tarım işçileri ise günlük 400 TL yevmiyelerinin artırılmasını istiyor.
Şuhut’ta bu yıl verimin düşük olduğu fasulyenin ilk hasadında 2 bin dekar alandan elde edilen ürün rekoltesiyle çiftçilerin yüzünü güldürdü. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zahmetli bir aşamadan geçerek tezgaha kadar gelen fasulyenin kilosu 25-30 lira arasında satılıyor. Satış fiyatı her ne kadar üreticisinin yüzünü güldürse de geçtiğimiz aylarda yağışlardan dolayı meydana gelen mildiyo (mantar) hastalığı dolayısıyla üretici sıkıntılı süreçler yaşadı. Fasulye fiyatları 30 lirayı bulması bir nebze de olsun üreticisinin yüzünü güldürdü.

"Tarım işçileri yevmiyelerinin artırılmasını istiyor"
Fasulye tarlasında işçi olarak çalışan Fatma Özoğul ise fasulyenin kilogram satış fiyatının iyi olmasına rağmen yevmiyelerin düşük olduğundan dert yakınarak, “Sabah 08.00'da başlıyoruz işe çok zor bu işler belimiz çok ağrıyor. Ekmek paramız, dişimiz tırnağımıza takıp çalışıyoruz. Başka bir gelirimiz yok. 400 TL yevmiye ile bir şey alamıyoruz. 2-3 aydır bu mesleği yapıyoruz, biz fasulye toplayarak geçimimizi sağlıyoruz” dedi.  İHA

hasat dönemiüreticifasulye hasadıTürkiyeAfyonkarahisarŞuhut

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.