Akaryakıtta okkalı zam iddiası akıllara zarar

Artan akaryakıt fiyatları ve Brent petrolünün yükselmesi sonucu akaryakıt fiyatlarına olası yeni bir zam geleceği konuşuluyor. İşte detaylar...

Artan akaryakıt fiyatları ve Brent petrolünün yükselmesi sonucu akaryakıt fiyatlarına olası yeni bir zam geleceği konuşuluyor. Sosyal medyanın etkisiyle "Bu hafta benzine 3, motorine ise 4 TL zam geliyor" gibi iddialar ortaya atılırken, resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Akaryakıt fiyatlarının hesaplanma yöntemi ve etkileyen faktörler hakkında detaylar haberimizde.

Benzine 3 TL, motorine 4 TL zam iddiası

Son zamanlarda, artan akaryakıt fiyatları gündemi meşgul etmekte. Bu durum, özellikle seçim öncesi dönemde 19 lira seviyelerinde olan akaryakıt fiyatlarının 36 liraya kadar yükselmesi ile daha da dikkat çekici hale geldi. Şimdi ise yeni bir zam haberi gündemde. Brent petrolünün 86 dolar yükselerek son 4 ayın zirvesine çıkması ve dolar kurunun 27 lira üzerinde sabitlenmesi sonrası, akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam gelip gelmeyeceği tartışılmaya başlandı. Sosyal medya da bu konuda önemli bir rol oynuyor. Birçok kullanıcı, "Bu hafta benzine 3, motorine ise 4 TL zam geliyor" gibi paylaşımlar yaparken, henüz sektör kaynaklarından resmi bir açıklama gelmedi.

Yeni zam iddiası yok artık dedirtti

İddialara göre eğer yeni bir zam gerçekleşirse, İstanbul'da benzinin litresi 39 lira seviyesini aşarak artacak, motorinin litresi ise 40 lirayı geçecek.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması

Akaryakıt fiyatları, ham petrol fiyatları, döviz kurları, vergiler ve enerji piyasalarındaki talep ve arz durumu gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Bu nedenle fiyatlar, ulusal ve yerel ekonomik koşullara, siyasi gelişmelere ve jeopolitik faktörlere göre sürekli dalgalanabilmektedir.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı belirlenir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilir. Bu veriler doğrultusunda belirli bir fiyat değişim farkı hesaplanarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilir.

Sondakika

akaryakıt zamakaryakıtzamTürkiyeİstanbul

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.