Başkan Bilal Özel'den 2023 ÇKS uyarısı

2023 yılı ÇKS Kayıtlarının bitimine sayılı günler kala, Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, çiftçilere uyarıda bulunarak, kayıt yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

2023 yılı ÇKS Kayıtlarının bitimine sayılı günler kala, Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, çiftçilere uyarıda bulunarak, kayıt yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

Bucak Ziraat Odası Başkanı ve Burdur Ziraat Odaları Koor. Kurulu Başkanı Bilal Özel, 2023 yılı ÇKS başvurularının 31 Aralık 2022 tarihinde sona edeceğini ifade ederek üreticilerin destek alabilmeleri için Ziraat Odalarına gelerek üyeliklerinin aktif olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini ifade etti. Özel, aktif durumda olan üyelerin ÇKS dosyasını yaptırarak üretime devam ettiklerini beyan etmeleri halinde desteklerden faydalanabileceğini söyledi.

Özel konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ürün beyanında bulunmayan çiftçilerimizin üyelikleri pasif duruma düşmüş olup bunlar İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmiştir.

Desteklerden yararlanmak, tarım sigortası yaptırmak (TARSİM), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) imkanlarından yaralanmak ve düşük faizli kredi kullanabilmek için de Ziraat Odalarına aktif üyeliğin olması ve ÇKS kaydının yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca ürün beyanında bulunmayan çiftçilerin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre ve yem bitkileri fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir.

Doğal afetlerde oluşan zararlarda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için 31 Aralık 2022 Cumartesi gününe kadar E-devlet üzerinden başvurularını şahsi olarak yapabilecekleri gibi 30 Aralık 2022 Cuma günü mesai saatleri içerisinde bağlı oldukları Ziraat Odalarına ya da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek de başvurularını personeller aracılığı ile yapabilirler.

Son haftalarda yaşanabilecek yoğunluğu ve sistemsel arızaların da yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak üreticilerin kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda vardır. Çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 2023 yılı ÇKS kayıtlarını bir an önce yaptırmalarını rica ederiz” dedi.

Bucak ÇKS BaşvuruBucak Ziraat OdasıBilal ÖzelTürkiyeBurdurBucak

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.