Bucak'ta tarihi onaç köprüsü restorasyonu başladı

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan tarihi Onaç Köprüsü'nün restorasyon çalışmalarına başlandı. Başkan Emrullah Ünal, Bucak'ın tarihine sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan tarihi Onaç Köprüsü'nün restorasyon çalışmalarına başlandı. İhalesi 17 Kasımda yapılan Onaç köprüsü restorasyon ihalesinin ardından müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı. 

İlçenin tarihi değerlerine sahip çıkmaya çalıştıklarını söyleyen Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, "Yıkılmaya yüz tutmuş 70 Evler Mahallemizdeki tarihi Onaç Köprümüzde restorasyon çalışmalarına başladı. Tarihimize sahip çıkma adına çalışıyoruz. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Girişimleri sonucu mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait köprünün aslına uygun olarak restore edileceğini anlatan Emrullah Ünal,
Selçuklu dönemi yapılarından olan tarihi köprü, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2008 yılında tescil edildi. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünce hazırlanan restorasyon projesi Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylandı ve ihalesi yapıldı. Onaç Çayı üzerinde kurulan tarihi köprü uzun yıllar bölge insanımızın en önemli ulaşım yolu olarak kullanılmıştır. İlçemizin tarihi açısından önemli bir yere sahip olan tarihi yapının korunması ve aslına uygun olarak restore edilmesi için yoğun bir çaba harcadık ve çabalarımızın sonucunda restorasyon çalışmalarına başlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na, Karayolları Genel Müdürümüz Abdülkadir Uraloğlu’na, Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’a, Karayolları 13. Bölge Müdürü Ahmet Gülşen’e, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulumuza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Tarihi Onaç köprüsüBucak BelediyesiEmrullah ÜnalTürkiyeBurdurBucak

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.