Burdur'da ormancılar kaçak çam kesimine karşı teyakkuzda

Burdur’da Orman Muhafaza Memurları yaklaşan yeni yıl dolayısıyla izinsiz çam ağacı kesimini engellemek için devriye görevi yapıyorlar.

Burdur’da Orman Muhafaza Memurları yaklaşan yeni yıl dolayısıyla izinsiz çam ağacı kesimini engellemek için devriye görevi yapıyorlar.

Ormanlarda 7 gün 24 saat esasına göre yapılan koruma faaliyetlerinin daha da sıklaştırıldığını anlatan Orman işletme Müdürü Sefa Karataş; “Yılbaşı’nın yaklaştığı şu günlerde ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yılbaşı çamı amaçlı kaçak kesimler yapılmaktadır. Bu nedenle biz koruma ekiplerimizle 7 gün 24 saat çalışarak kontrollerimizi daha da sıklaştırdık” dedi.

Karataş; “Gece gündüz, yeşil vatanımızı korumak için çalışmaktayız. Arkadaşlarımız devriye görevlerine devam ediyorlar. Aslında vatandaşlarımızın yılbaşı için çam kesmesine gerek yok. Fidanlıklarımızda yetiştirdiğimiz yılbaşı çamı niteliğindeki fidanları cüz’i ücretlerle talep etmeleri durumunda verebiliriz. İzinsiz ağaç kesenleri gören vatandaşlarımızın da 112 ihbar hattına bildirerek bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Biz müdürlük olarak 30 Aralık Cuma günü vatandaşlarımızın ağaç keserek değil, fidan dikerek yeni yıla girmeleri için ücretsiz fidan dağıtacağız. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum” diye konuştu.

Karataş; “Burdur Orman İşletme Müdürlüğümüz bünyesinde Burdur merkez, Ağlasun, Kemer, Yeşilova, Aziziye olmak üzere 30 adet Orman muhafaza Memuru görev yapıyor” dedi.

2022 yılı içerisinde il genelinde 750 bin fidan diktiklerini söyleyen Karataş; “150 hektar toprak muhafaza çalışması, 300 hektar alanda endüstriye plantasyon çalışması yaptık. Burdur Orman İşletme Müdürlüğü olarak 100 köye 6 milyon lira tutarında süt koyunculuğu ve süt sığırcılığı desteğinde bulunduk” diye konuştu.

burduryenigün

Burdur izin çam kesimiBurdur ormanTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.