Burdur MAKÜ'nün Hayvan Refahı Projesi Avrupa'ya Açıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin yürüttüğü "Büyükbaş ve Küçükbaş Çiftliklerinde Hayvan Refahı Uygulamalarının Yaygınlaştırılması" projesinin 3. eğitim toplantısı İtalya'da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye, İtalya ve Portekiz'den proje ortakları katıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz’ın koordinatörlüğünü yaptığı "Büyükbaş ve Küçükbaş Çiftliklerinde Hayvan Refahı Uygulamalarının Yaygınlaştırılması" projesinin 3. eğitim toplantısı İtalya'nın Milano'da kentinde gerçekleştirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı, Dışişleri Bakanlığına bağlı Türkiye Ulusal Ajansı'nın 2021 yılı Erasmus + Mesleki Eğitimde İşbirliği Ortaklıkları (KA220-VET) Projeleri Faaliyeti kapsamında kabul edilen; Türkiye, İtalya ve Portekiz’den proje ortaklarının yer aldığı 2021-1-TR01-KA220-VET-000025255 nolu WELFARUMINANT “Dissemination of Animal Welfare Practices in Farmed Ruminants (Büyükbaş ve Küçükbaş Çiftliklerinde Hayvan Refahı Uygulamalarının Yaygınlaştırılması)” isimli projenin bilimsel faaliyeti kapsamında 4-8 Eylül 2023 tarihleri arasında İtalya Milano Üniversitesi Ziraat Fakültesinde "Avrupa Birliğinde Küçükbaş Çiftliklerinde İyi Uygulamalar ve Refah Değerlendirmesi" konulu 3. Öğrenme, Öğretme ve Eğitim (3. LTT) etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Burdur Veteriner Hekimler Odası ve Portekiz Lizbon Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden proje ortakları katıldı.

Katılımcılara Avrupa Birliği ülkelerinde koyun-keçi yetiştiriciliğinde uygulanan “Hayvan Refahı Protokollerinin” anlatıldığı 5 günlük eğitimlerde hem teorik bilgiler hem de çiftlik gezileri ile uygulamalı eğitimler verildi.

Proje çıktısı olarak verilen eğitimler kapsamında “Koyun-Keçi İçin Refah Değerlendirme El Kitabı” başlıklı kitap hazırlanıp https://www.welfaruminant.org/ web sitesinde yayınlanacak.

MAKÜHayvan Refahı ProjesiAvrupaTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.