Burdur Tren Garı rayları hâlâ taşınmadı

Burdur Tren Garı rayları şehirden taşınması için 4 yıldır bekleniyor. CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, rayların taşınma işlemiyle ilgili son durumu soruyor.

CHP Burdur Milletvekili İzzet AKBULUT Burdur Tren Garı Raylarını Sordu... Şehri 'Berlin Duvarı' gibi İkiye Bölüyor.. 2019 da Taşınacağı Sözü Verilmişti..

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Burdur Tren Garı'nın raylarının taşınması konusunda yazılı soru önergesi verdi.

1936 yılında hizmete giren Burdur Tren Garı çok yakın bir geçmişe kadar Pamukkale Ekspres ve Göller Ekspres demiryolu ağı ile çevre illere ve metropollere hizmet vermekte olduğunu söyleyen CHP'li vekil, "Gelişen teknoloji ile birlikte kendisini yenileyemeyen sistem ve yeni ulaşım ağlarının yaygınlaşması Burdur Tren Garı'na talebi azaltmış, cazip programlar üretilemediğinden önce yük taşımacılığı için kullanılmış daha sonra Müdürlük seviyesinden Şeflik seviyesine düşürülmüştür" dedi.
Mevcut gar binasının şehrin ortasında bulunduğu için tren raylarının da kenti doğu batı eksenli ortadan ikiye ayırdığını söyleyen Vekil Akbulut, "2019 yılından itibaren iktidar partisi yetkilileri tarafından rayların 1. OSB' ye taşınacağı sözü verilmişti. Dönemin TCDD Genel Müdürü rayların taşınmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını, tren raylarını Burdur'un gelişmesinin önünde bir engel olarak gördüklerini iktidar partisi mensuplarıyla beraber yapılan toplantıda belirtmişti" dedi.
Tren raylarının 'Berlin Duvarı' gibi şehri ortadan böldüğünü belirten CHP'li Vekil, "Ekonomik anlamda gelişmenin ve alternatif ticaret alanları yaratılması fırsatının önüne geçildiği, bu sebeple trafik akışı, kentleşme ve şehir bütünlüğünün sağlanmasının güçleştiği, ölümlü kazalara sebebiyet verdiği hemşehrilerimizin bize sıkça şikayet ettiği konuların başında gelmektedir" dedi.

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1. 2019 yılında 1. OSB'ye taşınacağı söylenen Burdur Tren Garı raylarının taşınmasıyla ilgili son durum nedir?

2. 04/09/2023 tarihi itibariyle taşınma işlemiyle ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

3. Bakanlığınızın taşınma süreciyle ilgili mevcutta herhangi bir projesi var mıdır?

4. 2019 yılında rayların taşınması konusunda 'herhangi bir aksama veya erteleme söz konusu değil' denmesine rağmen aradan 4 yıl geçmiştir. Bu işlem daha ne kadar aksayacaktır?

Milletvekili İzzet Akbulut verdiği soru önergesi şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir URALOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

1936 yılında hizmete giren Burdur Tren Garı çok yakın bir geçmişe kadar Pamukkale Ekspres ve Göller Ekspres demiryolu ağı ile çevre illere ve metropollere hizmet vermekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte yenilenemeyen sistem ve yeni ulaşım ağlarının yaygınlaşması Burdur Tren Garı'na talebi azaltmıştır. Cazip programlar üretilemediğindenönce yük taşımacılığı için kullanılmış daha sonra da Müdürlük seviyesinden Şeflik seviyesine düşürülmüştür.
Mevcut gar binası şehrin ortasında bulunmakta olup, tren rayları ise kenti doğu batı eksenli ortadan ikiye ayırmaktadır. 2019 yılından itibaren iktidar partisi yetkilileri tarafından rayların 1. OSB' ye taşınacağı sözü verilmiş, dönemin TCDD Genel Müdürü iktidar partisi yetkilileriyle birlikte yaptıkları toplantıda rayların taşınmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını ve tren raylarını Burdur'un gelişmesinin önünde bir engel olarak gördüklerini ifade etmiştir.
Tren raylarının 'Berlin Duvarı' gibi şehri ortadan bölüyor olmasının ekonomik anlamda gelişmenin ve alternatif ticaret alanları yaratılması fırsatının önüne geçtiği, bu sebeple trafik akışı, kentleşme ve şehir bütünlüğünün sağlanmasının güçleştiği,ölümlü kazalara sebebiyet verdiği hemşehrilerimizin bize sıkça şikayet ettiği konuların başında gelmektedir.

Bu bağlamda;

1. 2019 yılında 1. OSB'ye taşınacağı söylenen Burdur Tren Garı raylarının taşınmasıyla ilgili son durum nedir?

2. 04/09/2023 tarihi itibariyle taşınma işlemiyle ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

3. Bakanlığınızın taşınma süreciyle ilgili mevcutta herhangi bir projesi var mıdır?

4. 2019 yılında rayların taşınması konusunda 'herhangi bir aksama veya erteleme söz konusu değil' denmesine rağmen aradan 4 yıl geçmiştir. Bu işlem daha ne kadar aksayacaktır?

5. Mevcut Tren İstasyonun taşınma maliyeti ne kadardır?

6. Mevcut Tren raylarının çevresine yapılan tel örgülerin maliyeti ne kadardır?

 

Tren Garıraylarıİzzet AkbulutTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.