CHP Genel Başkanlığı'na Özgür Özel 'de aday olduğunu açıkladı

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Genel Başkanlık'a adaylığını açıkladı. Özel'e ilk destek "değişim" mesajları veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. CHP değişirse Türkiye değişir.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Genel Başkanlık'a adaylığını açıkladı. Özel, "Yeni yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Kurultay sürecini 2024 yılında başlatacağız. CHP'deki değişim ülkenin değişimi için ön koşuldur. CHP genel başkanlığına adaylığımı ilan ediyorum" dedi. Özel'e ilk destek "değişim" mesajları veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi.
CHP'de genel seçimlerin başlayan 'değişim' tartışmaları sürecinde ismi sık sık genel başkanlık için geçen Grup Başkanı Özgür Özel kararını verdi. Genel başkanlık için adaylığını açıklayan olan Özel, partisinin genel merkezinde kameraların karşısına geçti.

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

CHP'Yİ DEĞİŞTİRMEYE İNANAN KADROLARIN HİKAYESİ

Bugün dinleyeceğiniz; 28 Mayıs'ı sabahı 81 ilde uyanıp da o günden beri huzurlu bir uyku uyuyamayanların hikayesidir. 'Seni bu karara ne itti?' diye soranlara 'Babamın, benim ve kızımın arkadaş grupları' diyenlerin hikayesidir. 30 yıldır sönmeyen Madımak ateşinin zaman aşımı kararıyla yürekleri dağlamasına engel olamamanın hikayesidir. Artık korkmaya gerek olmadığının çünkü korkulanın olduğunu bilenlerin hikayesidir. 'Şenyaşar Ailesi'ne getiremediğimiz adalet var' diyenlerin hikayesidir. Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir. Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu bir lider değişikliğinin ötesinde, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bu hikaye, Atatürkçülerin, namusluların, İsmet Paşa'nın, Karaoğlanların hikayesidir."


PARTİ İÇİ İKTİDARI KORUMAYA ODAKLANDI

Ellerinizdeki kitapçık bu amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır, birikmiştir, kollektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı adımdır. Parti yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni bir yol haritası çizmedi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandı. Parti yönetimi durumu onarmaya yönelik adımlar atmak yerine bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti.

DAHA ÖNCE BAŞARDIK, YİNE BAŞARACAĞIZ

Yeni yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Ülkemizin kaderini değiştiren, nice devrime imza atan bir siyasi irade bunu yine yapacak güce ve kudrete sahiptir. Daha önce başardık, yine başaracağız. İş cinayetlerini artıran üretim baskısından, grev yasaklarından sendikal baskıya emekçi sınıfının yanından ödünsüz pozisyon alıyoruz. Kutuplaştıran siyaset anlayışını reddediyoruz. Etnik ve mezhepsel kutuplaşmayı kabul etmiyoruz. Tüm farklılıkları kucaklıyoruz. Toplumu dikine kesen ve ayrıştıran siyaseti reddediyor, yatay siyaset anlayışını savunuyoruz.


36 VEKİLİN BAŞKA PARTİLERE VERİLMESİ BÜYÜK YARA AÇTI

İttifaklar parti vicdanını yaralamamalıdır. 36 vekilin başka partilere verilmesi büyük yara açtı. Sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabul edilemez. Sosyal demokrat siyaset örgütlü güçleriyle iletişim ve dayanışma halinde olmalıdır.

CHP DEĞİŞİRSE TÜRKİYE DEĞİŞİR

Kadınların etkin olacağı siyaset tarzını etkin kılmak için, sağlık hizmetlerinden herkesin yararlanabileceği bir Türkiye için, başka Somalar, Ermenekler yaşanmaması için, CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum. Çağrımız Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşlarınadır. CHP değişirse Türkiye değişir.

İLK TEBRİK İMAMOĞLU'NDAN GELDİ

CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in adaylığını açıklamasının ardından 14 Mayıs seçimlerinden sonra "değişim" mesajları veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan destek mesajı geldi.

İmamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum" dedi.

özgür özelChpEkrem İmamoğluTürkiyeAnkara

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.