Çocuklarda ishali hafife almayın

İshal, çocuklarda ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilen bir durumdur yaz aylarında beslenme ve hijyene önem gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti. Detaylar haberimizde...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Yaz mevsimiyle birlikte çocukların daha fazla dışarıda vakit geçirmesi sağlık problemlerini artırabilir” dedi.
Medicana Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, yaz ishali konusunda anne babaları uyararak, besinlerin çabuk bozulabileceğini ve tüketim süresine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca içme suyunun temiz olmasının önemine vurgu yapan Dr. Yeşim Çınar Akar kaynağı belirsiz suların hastalıklara yol açabileceğini söyledi. Piknik alanlarında ise su kaynaklarının insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenme ihtimaline dikkat çeken Dr. Yakar, bu tür sulardan kaynaklı barsak enfeksiyonlarının ortaya çıkabileceğini ifade etti.

"Sıvı alımı çok önemli"
Dr. Yeşim Çınar Yakar, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Hafif ishal vakalarında evde tedavi yapılabileceğini belirtti. Anne sütü alan bebeklerde emzirmeye devam edilmesi gerektiğini ve diğer bebekler ile çocuklara alışık oldukları sıvı gıdaların yanı sıra pirinç lapası, muz, yoğurt, ayran gibi gıdaların verilebileceğini söyledi. İshal süresince lifli ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini ve suyun öğün aralarında verilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ağır ishal durumlarında ise hastanede damar yolu açılarak sıvı tedavisi gerekebileceğini belirtti. En doğru tedavi yöntemini belirlemek için hekime başvurmanın gerekliliğine değindi. İshal, çocuklarda ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilen bir durumdur. Yaz aylarında çocukların beslenmesine ve hijyenine özen göstermek, hastalıklardan korunmada önemli bir adımdır” diye konuştu. İHA

ishalTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.