Hayattan bezdirecek Eyyam-ı Bahur yolda! Nefes alamayacağız

Eyyam-ı Bahur sıcakları Türkiye'ye geliyor! Yüksek sıcaklık ve nem özellikle sahil şeridinde bunaltıcı hava yaratmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde...

Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası, sıcaklık değerlerinde rekor üstüne rekor kırılmasına neden oldu. Vatandaşlar bunaltıcı sıcaklarla mücadele etti. Ancak, yurda Balkanlar üzerinden giren soğuk hava dalgası ile bir miktar nefes alındı ve hafif bir ferahlama yaşandı.

'EYYAM-I BAHUR' SICAKLARI YAKLAŞIYOR

Ancak, rahatlama süreci kısa sürecek gibi görünüyor. Yeni bir sıcak hava dalgasının daha Türkiye'ye giriş yapacağı öğrenildi. Arap yarımadasından yurda giriş yapması beklenen ve halk arasında 'Eyyam-ı Bahur Sıcakları' olarak bilinen bu sıcak hava dalgasının 2 Ağustos'tan itibaren etkili olması bekleniyor.

BASRA SICAK HAVA DALGASI YÜKSEK SICAKLIKLARI GETİRECEK

Hava Forum tarafından paylaşılan bilgilere göre, 2 Ağustos'tan itibaren Arap yarımadası üzerinden gelecek olan Basra sıcak hava dalgası, Türkiye'yi tekrar yüksek sıcaklıklarla tanıştıracak.

BUNALTICI HAVA ÖZELLİKLE SAHİL ŞERİDİNDE HİSSEDİLECEK

'Eyyam-ı Bahur sıcakları' olarak adlandırılan bu hava dalgası, Balkanlardan gelen hava dalgasını geride bırakacak. Özellikle İstanbul gibi sahil şeridinde yer alan şehirlerde, yüksek nemle birlikte bunaltıcı bir hava yaratması bekleniyor.

METEOROLOJİ UZMANINDAN UYARI

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, yaptığı paylaşımda 6 Ağustos'tan sonra Balkanların tekrar devreye gireceğini söylüyor. 4, 5 ve 6 Ağustos'ta Libya sıcaklarının yerini Basra sıcaklarına bırakacağı ve iç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin sezonun en sıcak günlerini yaşayacağı belirtiliyor. Batı bölgeler ise 26 Temmuz kadar olmasa da sıcak olacak. Ancak, 6 Ağustos'tan sonrasında bir rahatlamanın beklendiği ifade ediliyor.

oda tv

sıcaklıksıcakTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.