Kırşehir Ziraat Odası Başkanından çiftçiye doğru ilaç kullanımı uyarısı

Toprak: “Haşeratlar için doğru ilaçlama yöntemleri kullanın“

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Toprak, tarımda tohum sezonunun başlamasıyla birlikte çiftçiyi haşereler için doğru ilaç yöntemi kullanması noktasında uyardı.

Toprak, "Kırşehir ve bölgesinde tohum atma işlemleri sonra erdi. Sadece pancar, patates ve soğan yerleri kaldı. Ekim için önlemler alındı ve çiftçiye uyarılar yapıldı. Özellikle kör hastalığı ve taban kurdu için gerekli uyarılar yapılarak ilaçlamalar da yapıldı. Tarlalarda fare var. Fare ile çiftçinin etkin mücadelesi devam etmekte, haşeratla mücadele için doğru ilaçlama yöntemlerinin kullanılması gerekir. Çiftçilerin tarlalarını düzenli olarak kontrol etmeleri ve gerekli önlemleri almaları da önem taşıyor" dedi.
2024 Yılı için çiftçi kayıt sisteminde de çiftçinin güncelleme yapması gerektiğini aktaran Toprak, "2024 Yılı ÇKS’si 12. ayın sonu ile sona erecek. ÇKS için Ziraat Odasına çiftçinin uğraması güncellemesini yapması ve sonrasında da Tarım İl Müdürlüğüne dosyasını vermesi gerekir" dedi.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Kırşehir Ziraat Odası BaşkanıMevlüt ToprakTürkiyeKırşehir

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.