Türkiye'ye yeni varyant! 9 kişide görüldü

Koronavirüs pandemisi devam ederken, farklı varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Türkiye'de son olarak Eris varyantının görüldüğü açıklandı.

Türkiye'de Eris Varyantı 9 Kişide Görüldü

Koronavirüs pandemisi devam ederken, farklı varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye'de son olarak Eris varyantının görüldüğü açıklandı.

9 Kişide Eris Varyantı Tespit Edildi

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de tespit edildiğini açıkladı. Bu yeni varyantın şu ana kadar Türkiye'de 9 kişide görüldüğü belirtildi.

Virülansı Düşük

Sağlık Bakanı Koca, Eris varyantının virülansının (hasta etme gücünün) düşük olduğunu ve bu nedenle endişe kaynağı olmadığını ifade etti. Ayrıca, Eris varyantının Türkiye'deki vakalarının yurt dışı temaslı ve aynı ilde olduğunu bildirdi.

Mevcut Tedbirler Devam Edecek

Bakan Koca açıklamasında, mevcut tedbirlerin devam edeceğini ve vatandaşların gündelik yaşamlarına devam etmeleri gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda yaşlı ve kronik hastaların korunmaya devam edeceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Değerlendirmesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Eris varyantı hakkında 9 Ağustos tarihinde bir rapor yayımlamıştı. DSÖ'ye göre, Eris varyantının oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Kovid-19 varyantlarının riski gibi "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirilmişti.

Ancak Eris varyantının, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılma potansiyeline sahip olduğu ve vaka sayılarında artışa neden olabileceği belirtilmişti.

koronavirüspandemivaryantTürkiyeİstanbul

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.