Türkiye yerli ve milli hidrojenli otobüs üretecek:işte çıkış tarihi

Türkiye yerli ve milli hidrojenli otobüs üretecek: Bu tarihte yollarda göreceğiz Türkiye yerli ve milli hidrojenli otobüs üreten bir ülke olacak. Otobüs devi Temsa hidrojenli yolcu otobüsü üretecek.

Türkiye yerli ve milli hidrojenli otobüs üretecek: Bu tarihte yollarda göreceğiz
Türkiye yerli ve milli hidrojenli otobüs üreten bir ülke olacak. Otobüs devi Temsa hidrojenli yolcu otobüsü üretecek.

ÜRETİM 2025 YILINDA
TEMSA'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Şirket, Avrupa'da hidrojen yakıtlı araçlar üzerinde çalışmalarını sürdüren CaetanoBus ile bir iş birliği yaptığını duyurdu. Bu iş birliği kapsamında Türkiye'nin ilk hidrojen yakıtlı şehirler arası otobüsü üretilecek. Hidrojen yakıtlı ilk otobüsün önümüzdeki yıl banttan inmesi planlanıyor. Seri üretim ise 2025 yılında başlayacak.

 

TÜRKİYE'DE HİDROJEN DÖNEMİ BAŞLIYOR

Hidrojen, fosil yakıt ve elektriğe iyi bir alternatif. Henüz ciddi anlamda yayılmış olmasa da hidrojen yakıtlı araçlar, bazı ülkelerde bulunuyor. Bu alanda en çok çalışma yapan şirketlerden bir tanesi de Toyota. İşte yapılan iş birliği, Toyota iştiraklerinden olan CaetanoBus'ün bu kategorideki deneyimleri ile TEMSA'nın otobüs kategorisindeki öncülüğünü bir araya getirmiş olacak. Toyota'nın geliştirdiği ve CaetanoBus'ün şehir içi otobüslerinde kullandığı hydrogen fuel cell teknolojisi, TEMSA'nın HD platformu üstüne inşa edilen otobüslere entegre edilecek. Bu sayede hidrojenle çalışan şehirler arası otobüslerle tanışmış olacağız.

TEMSA'NIN HİDROJENLİ OTOBÜSÜ 1.000 KM MENZİL SUNACAK

TEMSA'nın üzerinde çalıştığı yeni model, ulaşım firmalarının dikkatlerini çekecek gibi görünüyor. Teknik özellikler açısından şu an için detaylı açıklama yapılmamış olsa da hidrojen yakıtlı otobüsün 1.000 kilometre menzil değerine sahip olması bekleniyor. Eğer bu başarılı olursa Türkiye'nin en kuzeyinden en güneyine (666 kilometre) yarım depodan biraz daha fazla yakıtla gidilebilecek. Türkiye'nin en doğusu ile en batısı arasındaki mesafe ise 1.650 kilometre. Tek depo yakıt, yolun üçte ikisinin tamamlanmasını sağlayacak.

Temsa otobüsHidrojenli otobüsTürkiyeKonya

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.