Araçların Yol ve Trafik Güvenliği Konulu Toplantı Yapıldı

Araçların Yol ve Trafik Güvenliği Konulu Toplantı Yapıldı

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

23.05.2019 günü saat:10.00’da Öğretmen Evi Konferans salonunda D-4 yetki belgesi sahipleri ile yolcu taşıyan otobüs firmaları işletmecilerinin bilgilendirilmesi amacıyla, Vali Yardımcısı Ali Nazım BALCIOĞLU’nun başkanlığında yolcu taşımacılığı yapan araçların yol ve trafik güvenliği konulu toplantı yapıldı.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, bireysel ve terminallerden yapılan seyahatler ile kültürel aktiviteler, festival, spor müsabakaları, okul gezileri gibi etkinliklere katılmak için otobüs kiralamak suretiyle yapılan taşımacılığın arttığı ve bu duruma bağlı olarak şehirlerarası karayolları üzerinde yolcu taşımacılığı yapan araçların karıştığı kazalarda artış olduğu, bu kazalar sonucunda da çoklu ölüm ve yaralanmaların meydana geldiği değerlendirildi.

Polis sorumluluk bölgesinde bulunan 219 km’lik şehirlerarası karayolunda 5 yıl içinde; 55 ölümlü, 1.414 yaralanmalı, 1.407 maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiş, kaza sebebiyle 77 kişi hayatını kaybetmiş, 3.219 kişi de yaralanmıştır.

Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan 2.209 km’lik karayolunda 5 yıl içinde; 52 ölümlü, 1.094 yaralanmalı, 649 maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiş, kaza sebebi ile 69 kişi hayatını kaybetmiş, 2.426 kişi yaralanmıştır.

İl genelinde kara nokta olarak tabir edilen herhangi bir alan bulunmamaktadır. Burdur’daki ölümlü kazaların daha çok Karamanlı Karayolu üzerinde meydana geldiği, yaralanmalı kazaların da Isparta-Burdur-Antalya Karayolu üzerinde gerçekleştiği, bu kazaların sebeplerinin ise tek taraflı yoldan çıkma, araçların hızını hava, yol ve trafik durumuna uydurmamaktan kaynaklandığı tespit edildi.

Toplantıda katılımcılara yönelik, araçlarında mevsim şartlarına göre lastik kullanmalarının gerekliliği, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmaları, araçlardaki takoğraf cihazlarının çalışır durumda olması, sürücülerin günlük 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç kullanmamaları, seyahat esnasında sigara içmemeleri ve alkollü araç kullanmamaları, cep telefonuyla konuşmamaları, trafik işaret ve levhalarını okuma alışkanlığı kazanmaları, araçlarının hızını hava, yol ve trafik durumuna göre ayarlamaları konuları ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Kazaların önlenmesi amacıyla;

Emniyet Genel Müdürlüğünün talimatı doğrultusunda; 2018 yılı ocak ayından günümüze kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan 1.712 araç sürücüsü ile 295 okul servis aracı şoförüne trafik eğitimi ve bilgilendirme yapılmış, 18.833 araç ve sürücü denetlenmiştir.

Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan trafik tedbirleri kapsamında 31.05.2019 ile 10.06.2019 tarihleri arasında;

Polis bölgesinde bulunan 219 km’lik sorumluluk alanında, ek olarak göreve çıkartılacak araç ve personel ile birlikte günlük 22 ekip, 2 motorize şahin ekibi ve 41 personel ile gerekli tedbirler alınacaktır.

Jandarma bölgesinde bulunan 2.209 km’lik sorumluluk alanında, ek olarak göreve çıkartılacak araç ve personel ile birlikte günlük 15 araç, 30 personel ile gerekli tedbirler alınacaktır.

İl karayollarında trafik güvenliği kapsamında Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı olarak çalışmalarımız bütün kararlılıkla devam etmektedir.

Bütün sürücülerimizi, trafik kurallarına uymaya, özellikle aşırı hız, emniyet kemeri takma, yorgun araç kullanımı, sürüş esnasında cep telefonuyla konuşma ve dikkatsizlik konularında duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
ÇELTİKÇİ VEFAT HAVVA YÜNCÜ

ÇELTİKÇİ VEFAT HAVVA YÜNCÜ

9 Temmuz 2020, ÇELTİKÇİ VEFAT HAVVA YÜNCÜ için yorumlar kapalı
BUCAK VEFAT NACİ KUTSAL

BUCAK VEFAT NACİ KUTSAL

9 Temmuz 2020, BUCAK VEFAT NACİ KUTSAL için yorumlar kapalı
KAVŞAKLARIN KAPATILMASINA VATANDAŞ İSYAN ETTİ

KAVŞAKLARIN KAPATILMASINA VATANDAŞ İSYAN ETTİ

8 Temmuz 2020, KAVŞAKLARIN KAPATILMASINA VATANDAŞ İSYAN ETTİ için yorumlar kapalı
KARAMANLI VEFAT MEHMET ÖKTEN

KARAMANLI VEFAT MEHMET ÖKTEN

8 Temmuz 2020, KARAMANLI VEFAT MEHMET ÖKTEN için yorumlar kapalı
“ALAATTİN MAHALLESİ GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR, DEĞİŞİYOR VE BÜYÜYOR”

“ALAATTİN MAHALLESİ GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR, DEĞİŞİYOR VE BÜYÜYOR”

8 Temmuz 2020, “ALAATTİN MAHALLESİ GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR, DEĞİŞİYOR VE BÜYÜYOR” için yorumlar kapalı