• DOLAR
  6,1213
  %0,12
 • EURO
  6,6481
  %0,16
 • ALTIN
  326,51
  %0,10
 • BIST
  7,9182
  %0,16
ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILANLARA TAZMÎNAT ÖDENMELİ

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILANLARA TAZMÎNAT ÖDENMELİ

MEMUR-SEN’e bağlı Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, doğal afetler esnasında göçük altında kalan kişilerin aranması, bulunması ve kurtarılması çalışmasına katılan sağlık personeline ‘sağlık hizmetleri tazminatı’ verilmesini istemiş.

Sağlık-Sen Burdur Şubesi’nin, MAKÜ’ye ait Lâvanta Tepesi Otelde yaptığı Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katılan ve orada bir konuşma yapan Semih Durmuş, “Sağlık çalışanları olarak 7 x 24 saat hizmet veriyoruz. Deprem oluyor, sel felâket, terör olayları, sınır ötesi harekât oluyor sağlık çalışanları gidiyor. Ülke içindeki bir takım nüfus hareketleri oluyor, sağlık çalışanları gidiyor ama buna karşılık sağlık çalışanlarına herhangi bir ücret, herhangi bir tazmînat verilmiyor. Bunun için biz ‘sağlık hizmetleri tazmînatı’ diye bir kavram geliştirelim’ dedik. Biz toplu sözleşme döneminde bu meseleyi gündeme getirdik ve hassasiyetle üzerinde durduk” derken Toplantı da konuşan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Sermed Aygören’de “Sağlık Müdürlüğü olarak Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığının sağlık politikaları doğrultusunda kentte etkin ve sürekli hizmet üretiyoruz. İlimiz de 4 kamu hastanesi, 4 entegre hastane, 1 ağız ve diş sağlığı merkezi, 23 tane 112 istasyonu, 42 aile sağlığı merkezi ve 46 sağlık eviyle etkin ve sürekli bir sağlık hizmeti vermek çabası içerisindeyiz …” demiş.

Hava muhalefeti ve grip rahatsızlığım nedeniyle benim katılamadığım Sağlık-Sen’in o toplantıda kimler ne dedi veya demedi bilmiyorum. O nedenle, daha fazla bir yorum yapamıyorum… Ancak, elimize küçük bir dikenin batmasından tutun başımıza gelen büyüklü küçüklü, tabii ve sunî afetler anında ve sonrasında ve gece gündüz demeden müracaat ettiğimiz sağlık çalışanlarının ‘sağlık hizmetleri tazmînatı’ taleplerini yerinde buluyor ve destekliyorum…

UMKE BAKANLIĞI DA KURULMALI!

Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları bir açıklama da, “İlimizde de UMKE Bakanlığının çalışmalarına paralel olarak kurulmuş olan 90 gönüllü sağlık personeliyle çalışmalarına devam etmektedir…” demişler.

Gönüllü sağlıkçılardan oluşan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) de, AKUT’cular (Arama Kurtarma Derneği) gönüllüleri, AFAD (Âfet ve Âcil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve diğerleri de tabii ya da sûnî âfetlere mâruz kalmış olan insanları; yani ülkenin en yüksek dağlarından veya sarp kayalarından tutun yüzlerce metre yerin altındaki mâden ocağında ve herhangi bir göçüğün altında mahsur kalmış olan âfetzedelerin cankurtarıcıları veya son umutları durumunda olan insanlardır! O nedenle, arama kurtarma çalışmalarına bizzat katılan o dernekler veya ekipler de, maddeten de, mânen de taltif edilmeli-ödüllendirilmelidir. Çünkü o kurum veya kuruluşların gönüllüleri veya görevlileri bir kişinin hayatını kurtarabilmek için bile var güçleriyle çalışıyorlar ve gerektiğinde kendi canlarını dahî veriyorlar!

Meselâ, bir hatırlatma da bulunmak ve örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz hafta Van’ın Bahçesaray İlçesi’nde bir yolcu minibüsünün üzerine düşen çığın altında kalan çığzedeleri ‘sâlimen kurtarabilmek için’ imdada koşan arama kurtarma ekiplerinin üzerine de çığ düştüğünü ve o çığın altında kalıp canlarını veren aramacı kurtarmacıları örnek verebilirim!

Demem o ki; 3 tarafı denizlerle çevrili olan Ülkemizin yıllarca müstakil bir Denizcilik Bakanı-Bakanlığı olmadı… Önceleri Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde ismi Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı olarak değiştirilmiş, sonra “denizcilik” ve ”haberleşme” tanımları yerine “Altyapı” tanımları eklenerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ adını almıştı. Yani ben ‘büyük bir deniz ülkesi olan ülkemizin müstakil bir denizcilik bakanı-bakanlığı yok. Gerisi neyse ne amma, büyük ülkemizin herhangi bir noktasında ve her gün meydana gelen tabii ya da sûnî âfetler nedeniyle Türkiye’mize bir UMKE Bakanlığı gerekli!’ diye düşünüyorum. Ve bu konuda son olarak, ‘Cenab-ı Hakk ülkemizi, coğrafyamızı ve insanımızı tüm semâvî, arzî ve ârizî âfet ve felâketlerden korusun!’ diyor, herkese ‘âfetsiz-felâketsiz’ saygılar sunuyorum.

AT ÜSTÜNDE DÜNYAYI FETHETEK KOLAYDIR

ZOR OLAN ATTAN İNİP ONU YÖNETMEKTİR

Cengiz Han

———————————————————–

BİR İŞ İYİ GİDİYORSA, BİLİN Kİ ZAMANINDA

BİRİSİ CESUR BİR KARAR VERMİŞTİR

Peter Drucker

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU

KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU

24 Şubat 2020, KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU için yorumlar kapalı
SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “

SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “

24 Şubat 2020, SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “ için yorumlar kapalı
BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ

BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ

24 Şubat 2020, BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ için yorumlar kapalı
BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “

BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “

24 Şubat 2020, BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “ için yorumlar kapalı
DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR

DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR

24 Şubat 2020, DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR için yorumlar kapalı