First Class
Gündem Haber Girişi: 04.01.2022 - 23:29, Güncelleme: 04.01.2022 - 23:47

Başkan İnan 100 Bin TL Destek Detaylarını Paylaştı Haydi Genç İstihdama Sen De Katıl

 

Başkan İnan 100 Bin TL Destek Detaylarını Paylaştı Haydi Genç İstihdama Sen De Katıl

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Ocak Pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında duyurduğu genç istihdam desteğinin detaylarını Bakan Varank duyurmuştu.
Bakan Varank tarafından detayların açıklandığını belirten Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı ve Bucak Hızarcılar, Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı İsmail İnan, destek detaylarını Bucaklı esnaflarla paylaştı. İşletmeler, desteği aldıktan sonra 24 aya boyunca ödemeye yapmayacağını vurgulayan Başkan İsmail İnan, “Sonraki 24 ayda eşit taksitlerle faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeme yapacak.” dedi. Son Başvuru 31 Mart İnan, başvuruları e-Devlet üzerinden almaya başladıklarını belirterek “Son başvuru tarihi, 31 Mart 2022. Destek kapsamında olan işletmelerimizi bu imkandan yararlanmaya davet ediyorum.” diye konuştu. Üçüncü Faz Tamamlandı İmalat sektöründeki işletmeler ile teknoloji tabanlı start-up’ların başvuru yapabildiği programda, 3-21 Mayıs’ta ilk, 21 Haziran-3 Eylül arasında ikinci faz başvurular alındı. Her bir istihdam için 100 Bin TL FAİZSİZ, TEMİNATSIZ ; 2 yıl ÖDEMESİZ, sonrasında 4'er ay ara ile 6 taksitle 2 yılda geri ödemeli, Sahibi kadın veya kadın istihdam eden işletmelere + 10 Bin TL  Mikro İşletme: 2 Personel Küçük İşletme: 5 Personel İlave İstihdam Programın 3’üncü döneminde önemli bir revizyon yapıldı. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinin yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörleri de programa dahil edilerek kapsam genişletildi. Yeni etapta, salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam seviyelerini korumaları ve ilave istihdam oluşturmaları amaçlanıyor. Kimler Kapsamda? Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren 3’üncü fazda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebilecek. Destekten, üniversite mezununun yanı sıra mesleki ve teknik lise mezunu olan kişileri istihdam eden işletmeler yararlanabilecek. Destek Ödeme Şartı Nedir? İşletmelerden, kriterlere uygun yeni bir personeli 12 ay boyunca istihdam etmeleri istenecek. Desteği kullanmak isteyen işletmelerde aranacak bir diğer önemli kriter de son 12 aydaki ortalama istihdamını koruması olacak. Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 110 bin liraya çıkacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Ocak Pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında duyurduğu genç istihdam desteğinin detaylarını Bakan Varank duyurmuştu.

Bakan Varank tarafından detayların açıklandığını belirten Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı ve Bucak Hızarcılar, Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı İsmail İnan, destek detaylarını Bucaklı esnaflarla paylaştı.

İşletmeler, desteği aldıktan sonra 24 aya boyunca ödemeye yapmayacağını vurgulayan Başkan İsmail İnan, “Sonraki 24 ayda eşit taksitlerle faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeme yapacak.” dedi.

Son Başvuru 31 Mart

İnan, başvuruları e-Devlet üzerinden almaya başladıklarını belirterek “Son başvuru tarihi, 31 Mart 2022. Destek kapsamında olan işletmelerimizi bu imkandan yararlanmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Üçüncü Faz Tamamlandı

İmalat sektöründeki işletmeler ile teknoloji tabanlı start-up’ların başvuru yapabildiği programda, 3-21 Mayıs’ta ilk, 21 Haziran-3 Eylül arasında ikinci faz başvurular alındı. Her bir istihdam için 100 Bin TL FAİZSİZ, TEMİNATSIZ ; 2 yıl ÖDEMESİZ, sonrasında 4'er ay ara ile 6 taksitle 2 yılda geri ödemeli, Sahibi kadın veya kadın istihdam eden işletmelere + 10 Bin TL  Mikro İşletme: 2 Personel Küçük İşletme: 5 Personel

İlave İstihdam

Programın 3’üncü döneminde önemli bir revizyon yapıldı. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinin yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörleri de programa dahil edilerek kapsam genişletildi. Yeni etapta, salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam seviyelerini korumaları ve ilave istihdam oluşturmaları amaçlanıyor.

Kimler Kapsamda?

Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren 3’üncü fazda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebilecek. Destekten, üniversite mezununun yanı sıra mesleki ve teknik lise mezunu olan kişileri istihdam eden işletmeler yararlanabilecek.

Destek Ödeme Şartı Nedir?

İşletmelerden, kriterlere uygun yeni bir personeli 12 ay boyunca istihdam etmeleri istenecek. Desteği kullanmak isteyen işletmelerde aranacak bir diğer önemli kriter de son 12 aydaki ortalama istihdamını koruması olacak.

Kadınlara Pozitif Ayrımcılık

Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 110 bin liraya çıkacak.

Burdur HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.