• DOLAR
  5,9476
  %0,06
 • EURO
  6,5465
  %-0,06
 • ALTIN
  300,22
  %-0,74
 • BIST
  7,7235
  %-0,49
BİZDE ŞÛRALARIN DEDİĞİ OLUR ANCAK, ŞÛRALARIN NE DİYECEĞİNE BÜROKRATLAR KARAR VERİR!

BİZDE ŞÛRALARIN DEDİĞİ OLUR ANCAK, ŞÛRALARIN NE DİYECEĞİNE BÜROKRATLAR KARAR VERİR!

BİZDE ŞÛRALARIN DEDİĞİ OLUR
ANCAK, ŞÛRALARIN NE DİYECEĞİNE
BÜROKRATLAR KARAR VERİR!
Diğer Bakanlıkların şûralarını görmedim, katılmadım ve kararlarını da, uygulamalarını da bilmiyorum… Fakat, Millî Eğitim Bakanlığı’nın bundan yıllar önce yaptığı bir şûraya (Gazeteciler Cemiyeti’ni ya da Kent Konseyi Başkanlığını temsîlen) bende katılmış ve Millî Eğitimin gerçekten millîleşebilmesi için yapılan bir çalışmaya nâçizâne bir şekilde katkı da bulunmuştum… Ancak, demokratikleşme ve millîleşme maksatlı yapılan o şûrâda alınan ve tavsiye niteliğinde olan kararların hiç birine uyulmadığını öğrenmiş ve üzülmüştüm… Sebebini sorduğum bakanlık basın danışmanı bir arkadaşımda, ‘bizde şûraların dediği olur. Ancak, şûraların ne diyeceğine bürokratlar.. karar verir…’ şeklinde cevaplar almıştım.
Beni böyle bir yazı yazmaya sevkeden şeye gelince; geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleştirilen 3. Tarım Şûrâsı ve şûra sonunda yayınlanan bildirgedir. Çünkü, o 60 madde halinde ve oldukça kapsamlı bir şekinde yayanlanmış olan bildirge de özetle şöyle deniyordu:
“Tarım ve orman politikalarının; stratejik üretim ve sürdürelebilirlik ilkeleri temel alınarak oluşturulması, bütüncül ve entegre bir yöntemle hayata geçirilmesi.
Tarım sektörünün yapısını iyileştiren, doğal kaynaklar ve çevreyi koruyan, en az üç yıllık dönemi kapsayacak, aktif çiftçi odaklı, üretim, kalite, ulaşılabilir fiyatlar ve sürdürebilirliği esas alan yönlendirici bir destekleme sistemin oluşturuulması.
Tarımsal işletmeler de küçük, orta ve büyük ölçekli işletme tanımlarının yapılarak faaliyetlerin planlanması…”
Bakanlığın gerçekleştirdiği ‘3. Tarım Şûrâsı’ndan sonra sonuç bildirgesini gazetelerimiz yayınladılar ve ben de o kararları büyük bir memnûniyetle ve satır satır okuyup mutlu oludum. Ve ilimiz neyse ne amma, alınan kararların büyük bir tarım ülkesi olan Türkiyemizin gıda tarım ve hayvancılığına ömemli katkılar sağlamasını diledim. Ancak, eski gazeteci ve dönemin bakanlık basın danışmanı arkadaşımın söylediklerini hatırlayınca da ‘inşâAllah’ demekle yetindim… O nedenle, ben bu konuyu burada kapatıyor, güncel bir konuya daha değinmek istiyorum:
CAN YAMAN, ÇOK YAMAN ÇIKTI
AMA, BİRAZ EDEP ‘’YA HÛ CAN!”
Ben hiçbir dizisini izlemedim gibi, kendisi hakkında da fazla bir bilgiye sahip değilim… Ancak, tv kanallarından izlediğim kadarıyla sosyete ya da zengin aile kızlarının sokaklarda adım attırmadığı ve filim setleredinde de rahat vermediği Can Yaman adlı oyuncu; dedesi Makedon, ninesi Yugoslav kökenli bir ailenin tek çocuğu imiş. Bunlar neyse ne amma, Can’ın İspanya’da yayın yapan bir tv Kanalına kunuk olan ve bir kadın hayranının kendisine “Buradan Can Yaman’ın mükemmel, ideal bir insan olduğunu düşünerek gideceğiz… Ancak, bizi Can Yaman’ın bu dünyadan (biri) olduğunu kanıtlayacak bir şeyler anlatabilir misin? ‘’ şeklindeki sorusuna veridiği cevap hem çok ayıp, hem yersiz, hem de nezâketsiz. O nedenle, he kadar eleştirilse yeridir ve eleştiriliyor da. Ancak, benim esas merakıma mucip olan tarafı Can’a öyle acayip bir soru sorulmuş olmasıdır.
Yani beni şaşırtan, Can Yaman’ın o nezâketsiz ve yakışıksız cevabından çok günlerinin büyük bir çoğunluğunu erkek arkadaşlarıyla geçiren, fırsat bulduklarında da Can Yaman gibi sıradan ya da normal bir fiziğe sahip olan ünlülerle geçiren ve onları sanki insanüstü bir varlık, hattâ bir insan değil de uzaylı bir yaratıkmış gibi gören ve acayip acayip sorular yönelten kızların sorularıdır. Ki, Can Yaman’ın o yakışıksız açıklamasının ardından konuşan ünlülerden biri olan Şarkıcı Hatice bile “Benim sevgilim (!) Can Yaman’dan daha yakışıklı…’ demiş. Can, Hatice’nin bu açıklamasını duyup öğrendikten sonra da İspanya tv’deki bir programda kendisine soru soran bayana verdiği cevabın bir benzerini ve belki daha ağırını söylemiştir ya da söyleyecektir. Ancak, bunu medya önünde değil, arkadaşları arasında söyeyecektir herhalde.
Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; her nedense biz, esasları görmezden gelip hep teferruatlara takılıyoruz. Yani, bizler o kadın ya da kıza o soruyu sorduran mantığın, daha doğrusu mantıksızlığın zeminin ve mekânın üzerinde değil, verilen ahlâksız bir cevabın üzerinde duruyoruz. O nedenle, biz kişilerin veya yapılan konuşmaların ya da verilen cevapların üzerinde değil, kişileri öyle bir ahlâksızlığa götüren sebep ve mekânlar üzerinde duralım!’ diyor, herkese ‘ölçülü ve gerçekçi’ saygılar sunuyorum.
HİÇBİR SÜS, EDEP KADAR GÜZEL DEĞİLDİR
Hz. Ali (r.a)
—————————————————————-
EDEBİM EL VERMEZ EDEPSİZLİK EDENE,
SUSMAK EN GÜZEL CEVAP, EDEBİ ELDEN GİDENE
Yûnus Emre
—————————————————————–
BOZUK OLUNCA MAYA, NE AR TANIR NE DE HAYA
Hz. Mevlânâ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde…

Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde…

28 Ocak 2020, Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde… için yorumlar kapalı
            VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ

            VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ

28 Ocak 2020,             VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ için yorumlar kapalı
BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI

BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI

28 Ocak 2020, BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI için yorumlar kapalı
BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ

BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ

28 Ocak 2020, BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ için yorumlar kapalı
BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI

BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI

28 Ocak 2020, BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI için yorumlar kapalı