Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı Sonrası Kalp Sağlığını Koruma

Çalışan kalpte bypass ameliyatı sonrası kalp sağlığını korumak için öneriler. Sigara içmeyin, sağlıklı beslenin, kilo kontrolü yapın, düzenli egzersiz yapın, stresi azaltın ve yeterince uyuyun.

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı Sonrası Kalp Sağlığını Koruma

Çalışan kalpte bypass ameliyatı sonrası kalp sağlığını korumak için öneriler. Sigara içmeyin, sağlıklı beslenin, kilo kontrolü yapın, düzenli egzersiz yapın, stresi azaltın ve yeterince uyuyun.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsa Coşkun, çalışan kalpte baypass ameliyatı geçiren kişilerin kalp sağlığını koruması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi gerektiğinin altını çizerek, "Sigara içilmemesi, sağlıklı beslenme, kiloyu koruma, egzersiz yapma, stresten uzak durmak, yeterli ve düzenli uyuma çok önemli" dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. İsa Coşkun, çalışan kalpte bypass ameliyatı konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı.

Coşkun, çalışan kalpte bypass operasyonunun, vücudun genellikle göğüs, bacak veya kol kısmından alınan bir kan damarının, daralmış olan veya tıkanıklığın üstündeki ve altındaki koroner artere bağlanmasını içerdiğini kaydetti.

Kalbe ulaşmak için göğüs bölgesinin kesilerek yapılan çalışan kalpte baypas ameliyatının, çalışan bir kalp üzerinde yapıldığı için kalp-akciğer makinesine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını dile getiren Coşkun, "Çalışan kalpte bypass ameliyatından sonra hastaların hastanede kalış ve iyileşme süreleri kısaldığı gibi ameliyattan sonra gelişebilecek riskler de bu yöntem sayesinde azalır. Bu operasyonu geçiren kişilerin kalp sağlıklarını korumak için bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

"Göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri azalıyor"

Koroner arter baypas ameliyatının, kanın kalpteki tıkalı veya kısmen tıkalı bir arter etrafında akması için yeni bir yol oluşturduğunu kaydeden İsa Coşkun, "Ameliyat, göğüs veya bacak bölgesinden sağlıklı bir kan damarı almayı içerir. Damar tıkalı kalp arterinin altına bağlanır. Yeni yol, kalp kasına giden kan akışını iyileştirir. Koroner arter baypas ameliyatı, ateroskleroz (damar sertliği) veya koroner arter hastalığı gibi tıkanmaya neden olan kalp hastalığını iyileştirmez. Ancak göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomları azaltabilir. İlaçla geçmeyen anjina (göğüs ağrısı) ile seyreden koroner kalp hastalığı veya düzensiz kalp atışına bağlı kalp durması öyküsü olanlarda, diyabet hastalarına, tedavi edilemeyen koroner arter hastalığına bağlı kalp krizi geçirenlerde koroner arter bypassa başvurulabilmektedir. Koroner arter baypas ameliyatı, tıkalı bir kalp arterinin etrafındaki kan akışını eski haline getirmek için yapılır. Diğer tedavilerden yanıt alınamadığı durumlarda bypass cerrahisine başvurulur. Kalp krizi sonrası değerlendirmeler neticesinde direk cerrahiye geçiş de gerekebilir" dedi.

"Hastalar daha hızlı iyileşiyor"

Coşkun, çalışan kalpte bypassın tercih edilmesindeki avantajların daha düşük riskli bir kalp ameliyatı olması ve ameliyat sonrasında herhangi bir kalp sorunu yaşamadan hastaların normal yaşantısına devam edebilmesi olduğunu belirtti.

Çalışan kalpte bypass ameliyatı sırasında kalbin durdurulmadığını dile getiren Coşkun, "Kalp-akciğer makinesine ihtiyaç olmadan ameliyat esnasında kalp ve ciğerler çalışmaya devam eder. Çalışan kalpte bypass ameliyatı sayesinde hastalar daha hızlı iyileşmektedirler. Kalp ve damar cerrahisinin hasta grubu çoğunlukla 60 yaş ve üzeridir. Hastalarda bir takım nörolojik ve algı değişiklikleri, bu ameliyatları sık yapan kliniklerde çalışan kalple yapılan ameliyatlar sonrasında görülmediği belirtilmektedir. Hastalar genel cerrahi ameliyatı olmuş gibi erken uyanmakta, erken mobilize olup daha hızlı iyileşmektedir.

Çalışan kalpte bypass ameliyatı sonrası hastaların ameliyat kesiklerinin iyileşir iyileşmez normal yaşantılarına dönmeleri çok önemlidir. Ancak enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir. Eğer ek bir hastalığı varsa bunu doktorların tavsiyesi doğrultusunda tedavi edilmesi önemlidir. Ayrıca bir kişinin ameliyat olduktan sonra tamamen iyileştiğini düşünmesi çok yanlış olur. Kalp ameliyatı geçirmiş kişilerin kalp sağlığını koruması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için belirli kurallara uyması çok önemlidir" ifadelerine yer verdi.

Ameliyattan sonra kalp sağlığını korumak için Coşkun, şu önerilerde bulundu: "Sigara içmek kalp hastalığı, özellikle ateroskleroz için önemli bir risk faktörüdür. Sigarayı bırakmak, kalp hastalığı riskini ve komplikasyonlarını azaltmanın en iyi yoludur. Beslenmenizde bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıllar seçin. Şeker, tuz ve doymuş yağlardan uzak durun.

Aşırı kilolu olmak kalp hastalığı riskini artırır. İdeal kilonuzu öğrenip, bu kiloda kalmaya özen gösterin. Düzenli yapılan egzersiz, kalp hastalığı için tüm risk faktörleri olan diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Haftanın 5 günü 30 ila 60 dakika fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin. Koroner arter baypas ameliyatından sonra, doktorunuz size tekrar egzersiz yapmaya başlamanın ne zaman güvenli olduğunu söyleyecektir. Duygusal stresi azaltmaya yardımcı olacak yollar bulun. Farkındalık pratiği, yoga, açık havada yürüyüş yapmak stresi azaltmada fayda sağlamaktadır. Yetersiz uyku, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıkların riskini artırabilir. Yetişkinler günde 7 ila 9 saat uyumayı hedeflemelidir" açıklamasında bulundu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tesadüf eseri Kalp Hastası olduğunu öğrendi
Sağlık

Tesadüf eseri Kalp Hastası olduğunu öğrendi

İstanbul’da yaşan 27 yaşındaki Dilan Taş tesadüfen kalp hastası olduğunu öğrendi.

MHP'li belediye başkanı önce kalp krizi ardından beyin kanaması geçirdi
Yerel Yönetim

MHP'li belediye başkanı önce kalp krizi ardından beyin kanaması geçirdi

MHP'li Sarıkamış Belediye Başkanı Harun Hayali'nin göğüs ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede kalp krizi geçirdiği anlaşıldı. Yoğun bakımda beyin kanaması geçiren Hayali'nin İzmir'e sevk edilmesine karar verildi.

Lise Müdürünün son yolculuğu yasa boğdu
Yaşam

Lise Müdürünün son yolculuğu yasa boğdu

Kütahya’da dün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Mücahid Çakıroğlu, son yolculuğuna uğurlandı.

Az paraya çok iş, kalp krizi riskini yükseltiyor
Sağlık

Az paraya çok iş, kalp krizi riskini yükseltiyor

Yorucu, stresli işlerde çalışıp gelir düzeyi düşük olan erkeklerin kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu belirten , Doç. Dr. Beytullah Çakal,” Stresli bir ortamda çalışmanın kalp krizi veya felç riskini artırdığını” ifade etti.

Dumandan etkilenen köpek ilk yardımla hayata döndü
Yaşam

Dumandan etkilenen köpek ilk yardımla hayata döndü

Artvin’de 4 katlı binada çıkan yangından etkilenen köpeğe, mahalle sakinleri önce suni teneffüs, sonra kalp masajı yaptı. Ambulansa konulan köpeğe sağlık çalışanları maske takarak, oksijen verdi.

Türkiye’nin kripto ve ekonomi etkinliği düzenlendi
Bölgesel

Türkiye’nin kripto ve ekonomi etkinliği düzenlendi

Türkiye’nin kripto ve ekonomi etkinliği Kripto Fest 2023 Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Gökalp İçer’in yürüttüğü ICRYPEX sponsorluğunda düzenlendi