Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Hafız Oldular

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Hafız Oldular

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

Bu yıl ki teması “Cami ve hayat” olarak belirlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hafta dolayısıyla (1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında) ilimiz ve ilçelerinde programlar tertip edildi. ‘Cami ve Hayat’ın önemine vurgu yapıldı. İlimiz kent merkezindeki kutlama programının ilki geçtiğimiz Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sergi ve Konferans Salonunda gerçekleşti. Sinevizyon gösterimi, Hacı Bayram Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı, Millet Camii İmam Hatibi Adem Kemaneci ile belgelerini alan hafızları Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunduğu kutlama programı Pazar sabahı Pazar Camiinde sabah namazı buluşmaları ile devam etti. Sabah namazı sonrası Akdere Camii bahçesine fidan dikimi yapıldı.
MÜFTÜ TÜRKMEN’DEN CAMİYE DAVET
MAKÜ Sergi Konferans Salonunda haftanın önemine ilişkin kısa bir konuşma yapan Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen, tüm kesimi camilere davet etti. “Bu hafta vesilesiyle camilerimize tekrar alıcı gözüyle kakacağız” sözlerinin altını çizen Müftü Türkmen; “Sinevizyonda çok güzel ifade edildi. Camilerimiz bir zamanlar cemaatle dolup taşarken, vakit namazlarını bile camiler almazken, zamanla cemaat azaldı. Artık camiler zayıf kaldı. Allah resulü efendimiz bir gün mescidi nebide namaza mazeretsiz olarak gelmeyenleri tabir ederek; ‘Yerine bir vekil imam bıraksam, elime bir ateş alsam, mazereti olmadığı halde camiye gelmeyenleri eline yaksam’ diye içinden geçiriyordu diyor peygamber efendimiz. Ne kadar önemli o açıdan camilerimize devam edelim. Camilerimiz eskiye göre çok daha güzel. Peygamber efendimiz döneminde kadınlarda, çocuklarda camiye gelirlerdi. Yine kadınlarımızı camiye davet ediyoruz. En azından Cuma namazlarında eşleriyle beraber camiye gelsinler. Biz görevliler, imamlar ve müezzinler olarak namazı çocuklarımıza sevdirelim. Camiye gelen çocuklara güzel davranın” diyerek tüm kesimi camiye davet etti.
GENÇLER SABAH NAMAZINDA CAMİDE BULUŞTU
Burdur Gençlik Merkezi üyesi gençlerle birlikte camiye gelen Müdür Atilla Aksoy, TÜGVA Burdur İl Temsilcisi Yunus Taşkesen’in de katıldığı sabah namazı sonrası kısa bir konuşma yapan Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen; “Bu sabah çoğunluğu gençlerden oluşan bir cemaatle beraberiz. Kendini genç hisseden bir müftü olarak böyle bir cemaatin arasında bulunmaktan son derece memnunum. Çünkü Allah ağacın gölgesinde gölgelenecek 7 sınıfı sayarken onlardan birisi de Allah’a ibadet ederek, yetişen, gelişen büyüyen gençlik olarak ifade ediyor. Allah sizlerden razı olsun. İnşallah bundan sonraki dönem içerisinde sizlerle daha sık bir araya geleceğiz. Daha güzel programlar yapmaya çalışacağız. Tabii bu hafta ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’, Bu haftanın sonuna yaklaştık artık. Ekim ayının 1’inde başladı, 7 Ekim’de sona erdi” açıklamasında bulundu. Birlikte kılınan namazın ardından tüm cami cemaati sabah cami içerisinde sabah kahvaltısı yaptı.
MÜFTÜ GENÇLERLE BİRLİKTE FİDAN DİKTİ
Geçtiğimiz Pazar günü Pazar Camiinde gerçekleşen ve geleneksel hale gelen “Sabah namazı buluşmaları”nın ardından İlimiz Akdere Camii bahçesine fidan dikimi yapıldı. Burdur Gençlik Merkezi ve TÜGVA’ya üye gençlerle birlikte fidan dikimi yapan İl Müftüsü Enver Türkmen konuşmasında; “Camilerimiz ve Din Görevlileri Haftası’nda camilerimizin bahçesini ağaçlandırmak maksadıyla Akdere Camiinin ve diğer camilerimizin bahçelerinde fidan dikimi için gençlerle birlikteyiz. Yüce Allah cenneti anlatırken, cennetin ağaçlı olduğunu, Dünya’nın da ağaçlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Peygamber efendimiz de Kıyametin kopacağını bilseniz elinizde bir fidan olsa onu dikiniz buyuruyor. Resulü hamt efendimiz fidan dikimine bu kadar önem veriyor. Bizlerde peygamber efendimizin bu tavsiyesine uyarak camilerimizin bahçelerini ağaçlandırıyoruz” dedi. Toprakla buluşan fidanların ilk can suyunu kendi elleriyle verdi. Programa katılan gençlerden bundan sonraki bakımlarını yapmalarını istedi. İl Müftü Yardımcısı Yüksel Güzel ve Şube Müdürlerinin de katıldığı program birlikte fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Reklam Reklam Reklam Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
SANAYİ MAHALLESİ SAKİNLERİNİN YASAKTA İHTİYAÇLARINI KARŞILANIYOR

SANAYİ MAHALLESİ SAKİNLERİNİN YASAKTA İHTİYAÇLARINI KARŞILANIYOR

25 Mayıs 2020, SANAYİ MAHALLESİ SAKİNLERİNİN YASAKTA İHTİYAÇLARINI KARŞILANIYOR için yorumlar kapalı
YEŞİLOVA VEFAT HURŞİT AYKOTA

YEŞİLOVA VEFAT HURŞİT AYKOTA

25 Mayıs 2020, YEŞİLOVA VEFAT HURŞİT AYKOTA için yorumlar kapalı
TEFENNİ VEFAT ÖMER DAĞLAR

TEFENNİ VEFAT ÖMER DAĞLAR

25 Mayıs 2020, TEFENNİ VEFAT ÖMER DAĞLAR için yorumlar kapalı
TEFENNİ VEFAT EMİNE YURTSEVEN

TEFENNİ VEFAT EMİNE YURTSEVEN

25 Mayıs 2020, TEFENNİ VEFAT EMİNE YURTSEVEN için yorumlar kapalı
PEHLİVANPARK BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE 500 GR ET DÖNER 60 TL

PEHLİVANPARK BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE 500 GR ET DÖNER 60 TL

25 Mayıs 2020, PEHLİVANPARK BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE 500 GR ET DÖNER 60 TL için yorumlar kapalı