Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 10°C
Sisli

Çiftçiler Dikkat: 3.Yıl Destekleme Alamayabilirsiniz!

08.10.2019
A+
A-
Çiftçiler Dikkat: 3.Yıl Destekleme Alamayabilirsiniz!
Reklam

Çeltikçi İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında açıklamada bulunarak aynı parsele 3 yıl üst üste aynı tek yıllık ürünün ekilişini yapanlar; 3’üncü yıl (2020 Üretim Yılı) için yem bitkileri, mazot ve gübre vb. desteklerden yararlanamayacaklarını bildirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“2018 yılından başlamak üzere (seralar meyve bahçeleri hariç) aynı parsele 3 yıl üst üste aynı tek yıllık ürünün ekilişini yapanlar; 3’üncü yıl (2020 Üretim Yılı) için yem bitkileri, mazot ve gübre vb. desteklerden yararlanamayacaklardır.

Çiftçilerimizin ekilişlerini planlarken yukarıda belirtilen hususları dikkate almaları önemle duyurulur.

Ayrıntılı bilgi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirilmek, toprakta organik madde miktarını artırmak, daha fazla su tutmasını sağlamak, toprağın verimliliğini yükseltmek, yabancı otlar ve hastalık – zararlılarla mücadele etkinliğini artırmak amacıyla, 2018 üretim yılından başlamak üzere, bitkisel üretim destekleme uygulamalarında münavebe şartı getirilmiştir.

Ülkemiz sahip olduğu ekoloji ile polikültür tarım yapılmasına ve aynı tarım arazisi üzerinde ekim nöbeti (münavebe) ile farklı türlerde ürün elde edilmesine uygundur. Bununla birlikte, gerek genel münavebe uygulamalarında gerekse ana ürünlerin ekimleri arasında (örneğin art arda yapılan pamuk ve buğday ekimleri arasında) boş kalan sürede, toprak yapısının düzelmesine ve toprakta organik madde birikimine yardımcı olan, vejetasyon süreleri kısa baklagiller ya da buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin veya bunların karışımlarının ekilmesi doğal üretim kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından da büyük önem arz etmektedir.

2018 yılından başlamak üzere (seralar meyve bahçeleri hariç) aynı parsele 3 yıl üst üste aynı tek yıllık ürünün ekilişini yapanlar; 3’üncü yıl (2020 Üretim Yılı) için yem bitkileri, mazot ve gübre vb. desteklerden yararlanamayacaklardır.

Çiftçilerimizin ekilişlerini planlarken yukarıda belirtilen hususları dikkate almaları önemle duyurulur.

Ayrıntılı bilgi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.