Diğer Haber Girişi: 01.11.2021 - 13:56, Güncelleme: 14.11.2021 - 15:40

Çimentoda Çevreci Yaklaşım

 

Çimentoda Çevreci Yaklaşım

ÇİMENTODA ÇEVRECİ YAKLAŞIM: KROM VI AZALTILIYOR Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2017 yılında yürürlüğe giren Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacak yeni bir düzenleme ile çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılmasına ilişkin uygulama hayata geçirilecek.
ÇİMENTODA ÇEVRECİ YAKLAŞIM: KROM VI AZALTILIYOR Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2017 yılında yürürlüğe giren Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacak yeni bir düzenleme ile çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılmasına ilişkin uygulama hayata geçirilecek.   TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğe bağlı olarak, Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılacağı belirtildi.   Bozay, yaptığı açıklamada çimento sektöründe AB çevre uygulamalarına yönelik olarak yapılacak bu düzenleme ile çimentodaki çevre ve insan sağlığına zarar veren bir ara malzemenin azaltılmış olacağını söyledi.   Ancak, geçiş sürecinin sonunun şanssız bir zamanlamaya denk geldiğini; çimento içerisindeki Krom VI miktarının azaltılabilmesinin 3 farklı kimyasal indirgeyici ile mümkün olabileceğini; bu ürünlerin ise  ithalat yoluyla sağlanabileceğini ve  halihazırda global tedarik sürecinde yaşanan sorunların sektörü olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.   Tedarik zincirinde yaşanması muhtemel sorunun sektörün geçiş sürecindeki ayarlama ile mümkün olabileceğinin, bu konuda şimdiden harekete geçilmemesi halinde gelecek yıl otomotiv sektöründe yaşanan çip krizindeki benzeri bir duruma torbalı çimentonun da yol açabileceğinin altını çizdi.   Bozay, “Bu düzenleme ülkemizin “Sıfır Atık” yaklaşımı çerçevesinde geliştirilecek olan “Endüstriyel Simbiyoz” ve “Döngüsel Ekonomi” çalışmaları ile Krom VI kısıtlanmasının yürürlüğe girmesi ile alternatif hammadde ve yakıt kullanımı önemli derecede azalacaktır.” dedi.      
ÇİMENTODA ÇEVRECİ YAKLAŞIM: KROM VI AZALTILIYOR Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2017 yılında yürürlüğe giren Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacak yeni bir düzenleme ile çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılmasına ilişkin uygulama hayata geçirilecek.

ÇİMENTODA ÇEVRECİ YAKLAŞIM: KROM VI AZALTILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2017 yılında yürürlüğe giren Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacak yeni bir düzenleme ile çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılmasına ilişkin uygulama hayata geçirilecek.

 

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğe bağlı olarak, Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde çimento içinde kullanılan Krom VI kimyasalının azaltılacağı belirtildi.

 

Bozay, yaptığı açıklamada çimento sektöründe AB çevre uygulamalarına yönelik olarak yapılacak bu düzenleme ile çimentodaki çevre ve insan sağlığına zarar veren bir ara malzemenin azaltılmış olacağını söyledi.

 

Ancak, geçiş sürecinin sonunun şanssız bir zamanlamaya denk geldiğini; çimento içerisindeki Krom VI miktarının azaltılabilmesinin 3 farklı kimyasal indirgeyici ile mümkün olabileceğini; bu ürünlerin ise  ithalat yoluyla sağlanabileceğini ve  halihazırda global tedarik sürecinde yaşanan sorunların sektörü olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

 

Tedarik zincirinde yaşanması muhtemel sorunun sektörün geçiş sürecindeki ayarlama ile mümkün olabileceğinin, bu konuda şimdiden harekete geçilmemesi halinde gelecek yıl otomotiv sektöründe yaşanan çip krizindeki benzeri bir duruma torbalı çimentonun da yol açabileceğinin altını çizdi.

 

Bozay, “Bu düzenleme ülkemizin “Sıfır Atık” yaklaşımı çerçevesinde geliştirilecek olan “Endüstriyel Simbiyoz” ve “Döngüsel Ekonomi” çalışmaları ile Krom VI kısıtlanmasının yürürlüğe girmesi ile alternatif hammadde ve yakıt kullanımı önemli derecede azalacaktır.” dedi.

 

 

 

Antalya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.