Kahramanmaraş

Deprem uzmanı tanımladı; Bu bir insanlık suçu

Türkiye'yi derin bir hüzne boğan Kahramanmaraş depremlerinin ardından enkaza dönen kentlerimizde saha araştırması yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir önemli açıklamalarda bulundu...

Deprem uzmanı tanımladı; Bu bir insanlık suçu

Türkiye, 6 Şubat sabahı saat 04.17'de Kahramanmaraş Pazarcık'tan gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem acısıyla sarsıldı. Bu acıdan 9 saat sonra ise saat: 13.24'te Elbistan'da yaşanan 7.6'lık depremle ikinci kez yüreklere ateş düştü.

DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir.
Binlerce binanın enkaza döndüğü, on binlerce canımızın hayatını kaybettiği depremlerin ardından felaket bölgesinde araştırma ve incelemede bulunan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, gözlem ve değerlendirmelerini Habertürk'ten Alper Uruş'a anlattı. İşte Sözbilir'in çarpıcı sözleri:

"ÇARESİZCE BAKAN İNSANLAR..."

"İlk günden beri deprem bölgesindeyim. Maraş'tan Malatya'ya doğru 2. depremin yüzey kırığını inceleme çalışmamızı gerçekleştirdik. Yol boyunca hasar görmüş yerleşimler; yıkılmış binalar, paramparça olmuş yollar, heyelanlar, kaya düşmeleri ve ne zaman bitecek bu sarsıntılar der gibi bakan çaresiz insanlar...

"BU İNSANLIK SUÇUNU PAYLAŞIYORUZ"

Beyaz renk ile boyanmış bu coğrafyada yaşam mücadelesi veriyorlar. Düşünüyorum da, doğanın gücünü yanımıza alabilmek için ne yapabiliriz? Nerede hata yapıyoruz? Doğa ile uyum içinde yaşamayı kimler engelliyor? Asrın depreminde binlerce bina yıkıldığına göre, şehrin yerleşim düzenini planlayan şehir ve bölge planlamacılar, yer seçimini yapan jeoloji ve jeofizik mühendisleri, projeyi çizen mimar ve inşaat mühendisleri, çizilen projeyi uygulatan müteahhit, bina yapımında çalışan inşaat işçisi ve tüm bu süreçlerde çıkan raporları onaylayan, raporları denetleyen resmi ve özel yapı denetim kurumları, yanlış yapılaşmaya oturma ruhsatı verenler bu insanlık suçunu paylaşıyor.

"ETİK VE DONATILMIŞ İNSANLAR YETİŞTİREMİYORUZ"

Demek ki biz, olması gereken bilgi birikimine sahip, vicdani sorumluluk ve etik değerlerle donatılmış insanlar yetiştiremiyoruz. Bugün Türkiye'de üniversiteye sadece dersi olduğu gün ve saatte köpeğiyle gelen veya hiç gelmeden maaş alan profesörler var, hatta öğrenciyi evine/ayağına çağırıp ders anlatan hocalar var.

"KİMDİR BU İNSANLAR"

Normal şartlarda üniversitenin kapısından dahi girmemesi gereken öğretim elemanları her türlü insanî değerlerden yoksun bir şekilde üniversitede cirit atıyor. Kimdir bu insanlar? Bu şekilde hareket etme hakkını nereden alıyorlar? Bilemiyorum...

"EĞİTİM SİSTEMİMİZİ DEĞİŞTİRMELİYİZ"

Demek ki, öncelikle eğitme ve öğretme derdi olmayan insanları üniversite kapısından içeri almayacağız. Bunun için de eğitim sistemimizi değiştirmemiz, düzeltmemiz lazım ama hiçbir ülkeyi örnek almadan. Bunun için önce gelişmiş tüm ülkelerdeki eğitim sistemlerini inceleyeceğiz, analiz edeceğiz, sonra bize en uygun eğitim sistemimizi geliştireceğiz.

"DOĞA KADAR DÜRÜST VE AHLAKLI OLMALIYIZ"

İnsani değerlerle donatılmış, vicdanlı ve etik bir Türk eğitim sistemine şiddetle ihtiyaç var. Sağlıklı bir gelecek kurmak için bu şart. Kısacası en az doğa kadar dürüst ve ahlaklı bir toplum olma yolundaki son şansımızı zorlamalıyız. Buna gücümüz var."

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Öğrenciler deprem bölgesini unutmadılar
Bölgesel

Öğrenciler deprem bölgesini unutmadılar

Burdur’un Gölhisar ilçesinde, 19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Gölhisar şehir stadyumunda düzenlenen programda deprem bölgesinde hayatını kaybeden öğrenciler unutulmadı.

Başkan Ünal'dan deprem bölgesinde görev alan personele başarı belgesi
Yerel Yönetim

Başkan Ünal'dan deprem bölgesinde görev alan personele başarı belgesi

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, deprem bölgesinde görev alan belediye personellerine başarı belgesi verdi. İşte detaylar...

Vali Arslantaş'tan, deprem bölgesinde görev yapan personele başarı belgesi
Bölgesel

Vali Arslantaş'tan, deprem bölgesinde görev yapan personele başarı belgesi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, yaşanan deprem felaketi nedeniyle deprem bölgesinde görev yapan tüm personeli başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Deprem Bölgesinde
Yaşam

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Deprem Bölgesinde

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek deprem esnasında neredeyse haritadan silinen şehirlerde çalışmalarıyla mucizeler yarattı.

Kahramanmaraş'ta deprem mi oldu? Deprem kaç şiddetinde ?
Yaşam

Kahramanmaraş'ta deprem mi oldu? Deprem kaç şiddetinde ?

Kahramanmaraş'ta deprem mi oldu? Deprem kaç şiddetinde ? İşte Kahramanmaraş'taki depremin merkez üssü ve şiddeti...

Burdur Valisi Ali Arslantaş'tan çifte mesai
Bölgesel

Burdur Valisi Ali Arslantaş'tan çifte mesai

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından, Hatay'a görevlendirilen Burdur Valisi Ali Arslantaş, çift mesai yapacak.